Erdoğan: BAE ile ilişkilerimizi askıya alabiliriz

Erdoğan, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki anlaşmaya tepki göstererek "Abu Dabi yönetimiyle özellikle diplomatik ilişkileri askıya almak veyahut da büyükelçiyi geri çekme gibi bir adımımız olabilir" diye konuştu.

Erdoğan: BAE ile ilişkilerimizi askıya alabiliriz

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

AYIN 23’ÜNE KADAR ORUÇ REİS ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRECEK

“Gemilerimize yapılacak en ufak bir saldırıyı karşılıksız bırakamayız. Eğer bu devam edecek olursa bunun cevabını misliyle alacaklardır. Bunları karşılıksız bırakmamız mümkün değil.

Akdeniz’de özellikle mesafe itibariyle en geniş mesafeye sahip olan ülke biziz. Diğerlerinin burada mesafeleri dahi yoktur.

Şu anda ayın 23’üne kadar burada Oruç Reis çalışmalarını sürdürecektir.

Sayın Şansöyle Merkel ile bunları dün konuştuk. Kendisinin bizden ricası, bu işi yumuşatıp daha korumacı bir anlayış içinde süreci geliştirelim dediler. Mutabık kaldık. Aynı şeyi sayın Michel ile de görüştük.

Sayın Şansölye de Miçotakis ile de görüşme yaptı. Dilerim Miçotakis de bize söylediği noktaya getirmiş olur.

Miçotakis burada uluslararası hukuka saygılı kalmazsa, Batı Trakya’da biliyorsunuz soydaşlarımızın kabristanlarını ateş altına aldılar. Bunlar hiç olumlu sinyaller değil. Biz soydaşlarımızın dirisini de ölüsünü de yalnız bırakmayız. Gereği neyse vakti saati geldiğinde yaparız. Bunu da çok açık ve net söylemiş olayım.”

“BÜYÜKELÇİYİ GERİ ÇEKMEK GİBİ BİR ADIM OLABİLİR”

“Bu konuda ben Mısır’ı anlamakta zorlanıyorum. Mısır bir taraftan istihbarat örgüt vasıtasıyla benim istihbarat örgütüme farklı şeyler söylüyor. Burada yanlış anlamalar var diyor. İstihbarat örgütümüz onların istihbarat örgütüyle görüşmeleri sürdürüyor.

Bu süreç içinde Suudi Arabistan’dan da yanlış adımlar atılıyor. Dışişleri Bakanıma da bugün dedim. Süratle muhataplarınla konuş gerekli adımlar atılsın.

Bir konu daha var: İsrail. Filistin’e yönelik atılan adım yenilir yutulur bir adım değil.

Dışişleri bakanıma talimatı verdik. Abu Dabi yönetimiyle diplomatik ilişkileri askıya almak bizim de büyükelçiyi geri çekmek gibi bir adım olabilir. Çünkü biz Filistin halkının yanındayız. Filistin’i yedirmedik yedirmeyeceğiz.

Erdoğan, döviz ve altın fiyatlarında yaşanan artışla ilgili olarak da şöyle konuştu:

“Bu hafta içinde de ekonomik kurulumuzu toplamak suretiyle değerlendirmeyi yapacağız. bundan önce de aynı operasyonları dışarıdan yaptılar yapmaya devam ediyorlar. Ama Türkiye güçlüdür yere sağlam basıyor. Bu konuda bilim kurulumuz çalışmalarını sürdürüyor. Alınan kararlara da bakanlığımız uyuyor.”