Erdoğan: 156 ülke ve 9 uluslararası kuruluşa yardım sağladık

Erdoğan, canlı bağlantıyla katıldığı G20 zirvesinde, “Türkiye'nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: 156 ülke ve 9 uluslararası kuruluşa yardım sağladık

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, katıldığı G20 Liderler Zirvesi’nde, “G20 platformu aşıya herkesin uygun maliyetli ve hakkaniyetli erişimini güvence altına alacak mekanizmaları hazırlamalı ve işletmelidir” dedi. Erdoğan, Suudi Arabistan’ın dönem başkanlığındaki G20 Zirvesi’ne Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı.

“156 ÜLKE VE 9 ULUSLARARASI KURULUŞA YARDIM SAĞLIK”

Salgınla mücadelede, özellikle ekonomik bakımdan güçsüz ülkelerin adeta kaderlerine terk edildiğini ifade eden Erdoğan, “Türkiye olarak bu kapsamda 156 ülke ve 9 uluslararası kuruluşa yardım sağladık. Bugüne kadar G20 üyesi 15 ülkeye hibe yardımı yapmanın yanında ülkemizden satın alma ve ihracat izinlerini de karşılamış bulunuyoruz.” dedi.

Erdoğan’ın konuşmalarından satırbaşları şöyle:

“AŞILAR İNSANLIĞIN ORTAK MALI OLACAK ŞEKİLDE KULLANIMA SUNULMALI”

“Geliştirilen aşılar, mevcut adaletsizlikleri daha da derinleştirmek yerine insanlığın ortak malı olacak şekilde kullanıma sunulmalıdır. Bu çerçevede G20 platformu aşıya herkesin uygun maliyetli ve hakkaniyetli erişimini güvence altına alacak mekanizmaları hazırlamalı ve işletmelidir. Türkiye olarak biz de birinde insan deneylerine başladığımız toplam 16 aşı çalışmamıza bu anlayışla yaklaşıyoruz. Türkiye’nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız.”

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“İÇE KAPANMA EĞİLİMİ GÜÇLENDİ”

“Korumacılığın arttığını, gümrük duvarlarının yeniden yükseldiğini, içe kapanma eğiliminin güçlendiğini görüyoruz. İki yanlışın bir doğru etmeyeceğini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü’nün temel ilkeleri çerçevesinde adil bir küresel ekonomik büyümeden ve refah paylaşımından yanadır. Bunun için Dünya Ticaret Örgütü’nün reform sürecinin ilerletilmesi gerekiyor. Örgütün kilit öneme sahip izleme, müzakere ve anlaşmazlıkların çözümü işlevlerinin iyileştirilmesi şarttır. Salgın, iş gücü piyasasını da olumsuz etkiliyor. Özellikle kayıt dışı ekonomide çalışanlar ile kadın, genç ve engelliler başta olmak üzere toplumdaki hassas kesimler, salgının yükünü daha fazla taşıyor.”

“DÜNYANIN EN İYİ SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNE SAHİP ÜLKELERDEN BİRİ”

Yaşanan sıkıntıların, kapsayıcı ve dayanıklı sosyal güvenlik sistemlerinin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını bildiren Erdoğan, Türkiye’nin, dünyanın en kuşatıcı ve geniş tabanlı sosyal güvenlik sistemine sahip ülkelerinden biri olduğunu söyledi.