ENKS ile PYNK, ABD arabuluculuğunda anlaştı

ENKS ve PYNK, ABD’nin arabulucuğunda yürüttükleri ilk aşama birlik görüşmelerinin ardından yapılan ortak açıklamada anlaşma "Kürt birliğinin ilk tarihi adımı" olarak deklare edildi.

ENKS ile PYNK, ABD arabuluculuğunda anlaştı

Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) arasındaki ittifak arayışları için ‘birlik’ görüşmeleri yapılıyor; görüşmeleri ise Fransa ve ABD hamiliğinde sürüyordu.

Görüşmeler neticesinde ENKS ile PYNK ortak bir açıklama yaparak “Anlaşma Kürt birliğinin ilk tarihi adımı olmuştur” değerlendirmesini paylaştı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) tarafından yapılan ortak açıklamada, “2014 Duhok Anlaşması’nın (Yönetim, Ortaklık, Güvenlik ve Savunma) maddelerini her iki heyet arasındaki görüşmelerin temeli olarak kabul etmiştir” denildi.

ENKS ve PYNK, ABD’nin arabulucuğunda yürüttükleri ilk aşama birlik görüşmelerinin ardından yapılan ortak açıklamada anlaşma “Kürt birliğinin ilk tarihi adımı” olarak deklare edildi.

“Daha büyük bir anlaşma ile tüm Suriye halkları ve Kürt halkının menfaatlerini koruyacak pratik ortaklığın tarihi adımı olmuştur” denilen açıklamada, görüşmelerin başından beri arabulucu olan taraflara teşekkür edildi.

Ortak açıklama şöyle:

“Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile Kürt Ulusal Birliği Partileri heyetleri, 16 Haziran günü gerçekleştirdiği görüşmeyle Kürt ulusal birliğinin sağlanması amacıyla yürütülen diyalogların ilk aşamasını tamamladı. Heyetler bir ortak siyasi görüşe varmış ve 2014 Dihok Anlaşması’nın (Yönetim, Ortaklık, Güvenlik ve Savunma) maddelerini her iki heyet arasındaki görüşmelerin temeli olarak kabul etmiştir. Kısa bir süre içerisinde yeni bir genel anlaşma imzalanacaktır.

Her iki heyet Suriye’de Kürt birliği ve ortaklığına vurgu yapmış ve bu adım, daha büyük bir anlaşma ile tüm Suriye halkları ve Kürt halkının menfaatlerini koruyacak pratik ortaklığın tarihi adımı olmuştur.

Her iki heyet bu adımı, başta IŞİD’e karşı tüm dünya adına yürüttükleri onurlu mücadelede canlarını feda eden Rojava şehitleri ve gazileri ile aileleri olmak üzere Suriyeli gençler uğruna atmıştır.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Ebdi ile ABD’nin Uluslararası Koalisyon’daki Danışmanı William Roebuck arabuluculuğunda ulaştığımız bu anlaşma, Kürt birliğinin ilk tarihi adımı olmuştur. Suriye’de Kürt birliğinin sağlanması amacıyla üstlendiği inisiyatif için sayın Mazlum Ebdî ile Kürt birliğinin sağlanması için destek veren ve emek harcayan sayın Başkan Mesud Barzani ve Güney Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’ye teşekkür ediyoruz. Ayrıca Kürt birliğinin sağlanması ve tüm halk ve inançların haklarının garanti altına alındığı çok renkli ve demokratik bir Suriye için güçlü destek sunan ABD’ye teşekkür ederiz.”

ABD “ESAD KARŞITLARININ” İTTİFAKINDAN MEMNUN

Öte yandan tarafların görüşmeler sürecinde arabulucuğunu üstlenen Amerika Birleşik Devletleri, anlaşma mesajını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

ABD’nin Suriye Büyükelçiliği ENKS ve PYD arasında varılan birlik anlaşmasına ilişkin Kürtçe bir mesaj yayımladı.

Açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri, bu ön anlaşmayı tarihi ve büyük bir adım olarak memnuniyet verici buluyor; ve pratikte daha büyük bir anlaşmaya dönüşmesini umuyor. Bu anlşma Suriye’deki tüm bileşenler ve Suriye Kürtleri’nin faydalanacağı bir zemin yaratacaktır.” ifadelerine yer verilirken; açıklamanın sonunda Esad rejimine karşı çıkan tüm Suriye taraflarıyla ittifak yapmanın BM’nin 2254 sayılı kararına barışçıl bir çözüm bulunmasına yardımcı olacağı değerlendirmesi dikkat çekti.

“16 Haziran 2020’de Suriye’nin Haseke şehrinde, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK), Kürt birlik müzakerelerinin ilk aşamasını tamamladı.

PYD ve KDP-S liderliğindeki iki heyet, yerel basına, 2014 Duhok Anlaşmasını; idari, egemenlik ve savunma konusunda işbirliği de dahil olmak üzere Kürt birliği ile ilgili müzakerelerin sürdürülmesi için bir temel haline getirme konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladılar.

İki taraf ortak bir siyasi karar üzerinde anlaştılar ve yakın gelecekte kapsamlı bir anlaşma imzalamak için müzakere etmeye devam edeceklerini vurguladılar.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), önceki anlaşmayı daha fazla fikir birliği ve pratik işbirliğine doğru önemli bir tarihsel adım olarak memnuniyetle karşılamaktadır. Bu karar Suriye’deki Kürt halkını ve Suriye’nin tüm bileşenlerini bir araya getiriyor.

Her iki heyet de Suriye halkına, özellikle de dünyayı IŞİD’in zulmünden korumak için görkemli savaşlarda hayatlarını feda edenler için büyük fedakarlıklar yaptı.

Bu anlaşma, Suriye’deki Kürtler ile ABD arasındaki büyük siyasi koordinasyon çabasının ilk sembolüdür. Ayrıca Suriye’nin Esad rejimindeki tüm muhalifleriyle ittifak kurmak için BM’nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde Suriye krizine barışçıl bir çözüm bulunmasına yardımcı olacaktır.”