Emekliler çalışmak zorunda kalıyor: Sayı 2'ye katlandı!

Sefalet düzeyindeki maaşları nedeniyle temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelen yüz binlerce kişi, emekli olduktan sonra da çalışmaya devam ediyor.

Emekliler çalışmak zorunda kalıyor: Sayı 2'ye katlandı!

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Türkiye’de çalışmak zorunda olan emeklileri TBMM gündemine taşıdı.

Çalışan emeklilerle ilgili istatistiksel bilgileri soran Emir’e yanıt CİMER’den geldi. Buna göre 5 yılda emekli aylığı alıp aynı zamanda çalışan kişi sayısı 2’ye, emekli aylığı kesilip çalışan kişi sayısı ise 5’e katlandı. Sigortasız çalışan emekli sayısı ise belli değil.

CHP’li Emir, yanıta ilişkin değerlendirmesinde, emekli aylıklarının insanca yaşamaya yetecek seviyede olmaması nedeniyle bugün milyonlarca emeklinin çalışmak zorunda olduğuna dikkat çekti.

Bakanlığın verilerinin Türkiye’deki tablonun çok uzağında olduğunu, sadece kayıt altına alınanları kapsadığını ifade eden Emir şunları söyledi:

“Bu şekilde bile değerlendirdiğimiz zaman 2015’te 56 bin 54 olan çalışan emekli sayısının 2019’da 2’ye katlanarak 94 bin 579’a ulaşmış olması, ekonomik kötü gidişatın göstergesi. Sosyal Güvenlik Destek Primi’nin emekli aylığında bir artışa sebep olmaması ve işverenin de prim ödemek istememesi için, hak sahipleri ile birlikte bugün sayıları 12 milyonu bulan emeklilerin yarısı, geçinebilmek için çalışıyor.