Emekli-Sen: AKP emeklilere vereceği zammı çoktan geri aldı

"Salgın süresince destek yerine borçlandırmayı seçen ve teşvik eden siyasi iktidar, bu yolla emeklinin faiz batağına, tefeci batağına düşmesini de adeta teşvik etmektedir. Temmuz ayında maaşlarımıza yapılacak olan yüzdelik zammın derdimize çare olmayacağını, zaten temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan ve neredeyse %50 oranını bulan zamlarla bu yüzdelik zammın çoktan geri alındığını biliyoruz."

Emekli-Sen: AKP emeklilere vereceği zammı çoktan geri aldı

Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) Dersim Şubesi emekli maaşlarına dair bir basın açıklaması düzenleyerek; “ekmek ile maske arasında” kaldık tepkisini yükselttiler.

Zaten asgari geçim için yetersiz olan emekli maaşlarının salgın sebebiyle daha da yetersiz hale geldiğini vurgulayan sendika, “açlık sınırında yaşayan emekliler özellikle sağlık giderleri ve koruyucu tedbirler için yetersiz maaşlarından harcama yapmak zorunda kalmışlardır. Ardı ardına açıklanan paketlerde ise emeklilerin hayatını kolaylaştıracak, rahatlatacak hiçbir önlem yer almamıştır.” denildi.

Tüm Emekliler Sendikası Dersim Şubesi adına konuşan şube temsilcisi Yaşar Amaç, şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle Tunceli Devlet hastanesinde Koronavirüs tedavisi gören Belediye Başkanımız Sayın Fatih Mehmet Maçoğlu ve diğer hastalara Tüm Emekliler Sendikası adına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kendilerine acil şifalar diliyoruz ve bir an önce aramıza dönmelerini bekliyoruz.

AKP iktidarı ülkede baskı ve terör estiriyor. Bir kaç gün önce HDP’nin yapmak istediği (Herkes İçin Demokrasi) yürüyüşünün engellenmesi ve Belediyelere kayyum atamalarını kınıyoruz. Yine HDP ve CHP Milletvekillerinin Milletvekilliklerinin düşürülmesini kabul etmiyoruz. Bu Halkın iradesine ket vurmaktır.

AKP iktidarının Baroları bölme projesine karşı, yürüyen Baro Başkanlarına Polis müdahalesini Tüm Emekliler Sendikası olarak kınadığımızı belirtmek istiyoruz. AKP Hükümetinin pandemi sürecinde biz Emeklilere karşı tutumu ve temmuz ayında yapılan yüzdelik zamlar ile ilgili bildirileri toplu bir şekilde dağıtacağız.”

SALGIN EMEKLİ MAAŞINI ERİTTİ

“Mart ayı başında başlayan koronavirüs salgını ile gerek kişisel gerek toplumsal yaşamımızda önemli değişiklikler olmuştur. Anayasamızın amir hükmü olan sosyal devlet olmanın gereğiyle hareket etmesi gereken siyasi iktidar ne yazık ki tam tersi davranmış, bu salgından olumsuz etkilenen bütün kesimleri kendi başının çaresine bakmayla baş başa bırakmıştır.

Bu kesimin başında hiç şüphesiz emekliler gelmektedir. Zaten yetersiz olan emekli maaşları salgınla beraber iyice yetersiz hale gelmiş, açlık sınırında yaşayan emekliler özellikle sağlık giderleri ve koruyucu tedbirler için yetersiz maaşlarından harcama yapmak zorunda kalmışlardır. Ardı ardına açıklanan paketlerde ise emeklilerin hayatını kolaylaştıracak, rahatlatacak hiçbir önlem yer almamıştır.”

EMEKLİLER AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR

“En düşük emekli maaşının 1.500 TL olacağına dair açıklama ’emeklilerin açlık sınırının altında yaşadığı’ gerçeğinin yetkililer tarafından kabul edilmesidir. Aslında artış diye ifade ettikleri bu durum bir kandırmacayı ifade etmektedir. Şöyle ki; maaşı 1500 Tl’ye yükseltilen emeklinin maaşına gerçek anlamda 1500 TL’ye ulaşıncaya kadar zam yapılmamakta, maaş artışlarından yararlanamamaktadır. Takdir edileceği gibi bu da bir iyileştirme değildir.

“8 milyon yurttaşımız asgari ücretin çok altında hatta açlık sınırının altında maaş almaktadır. Bu yüke bir de maske, dezenfektan gibi giderler salgın nedeniyle eklenmiştir. Emekliler bu dönem ne yazık ki ekmekle maske arasına sıkıştırılmışlardır. Yine bu dönemde emeklilerin sağlık giderleri artmış, bu konuda da destekleyici hiçbir önlem emeklilerin lehine alınmamıştır.

Tüm Emekliler Sendikası iktidarın bu baskıcı, yasaklayıcı yok sayıcı yaklaşımına karşı hak ve taleplerini dile getirmekte ısrarcıdır. Sendikamız başta 65 yaş üstü yurttaşlarımız olmak üzere kısıtlama ve yasaklamaya maruz kalan herkesin bütün ihtiyaçlarının merkez ve yerel yönetim tarafından karşılıksız olarak giderilmesini her ortamda ifade etmşitir. Bu çerçevede hala salgının etkisinin azalmadığı hatta kimi illerde arttığı gerçeğinden hareketle, kısıtlama getirilen bütün kesimler başta olmak üzere her türlü maddi, sosyal ve tıbbi desteğin verilmesi sendikamızın temel hedeflerinden biridir.

İKTİDAR BORÇLANMAYI TEŞVİK EDİYOR

“Yine emekliler gülünç oranda yüzdelik zamlarla, avutulmaya çalışılmaktadır. Ülkemizin bütün birikiminde payı, emeği olan emekliler ne yazık ki siyasi iktidar tarafından bir yük olarak görülmekte, aldıkları sefalet ücretinde bile kesinti yapılmaya çalışılmaktadır.

Salgın süresince destek yerine borçlandırmayı seçen ve teşvik eden siyasi iktidar, bu yolla emeklinin faiz batağına, tefeci batağına düşmesini de adeta teşvik etmektedir. Temmuz ayında maaşlarımıza yapılacak olan yüzdelik zammın derdimize çare olmayacağını, zaten temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan ve neredeyse %50 oranını bulan zamlarla bu yüzdelik zammın çoktan geri alındığını biliyoruz. Krizin ve olumsuzlukların sebebi emekliler değildir. Sonucunu da emekliler çekemez.

Temmuz ayında yapılacak olan ve yüzdelik bile sayılamayacak zamlar ile güya enflasyon farkı komik bile denemeyecek oranlardır. Emeklilerin yüzdelik zamlara değil, insanca yaşayacak ücrete ihtiyacı vardır.”

Tüm Emekliler Sendikası Dersim Şubesi temsilcisi Yaşar Amaç taleplerini ise şöyle sıraladı:

“Bizi açlıkla, yoksullukla, baskıyla terbiye edeceğini sananlar yanılıyorlar.

-En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyinde olmalıdır.

-Yılda 4 ikramiye verilmelidir.

-Sağlık hizmeti alırken yapılan kesinti ve katkı payları kaldırılmalıdır. Sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz ve kamu denetminide olmalıdır.

-Emekliler için Mart ayından geçerli olmak üzere 6 ay süresinice her ay için 2.000 TL salgın desteği yapılmalıdır. –

İkinci bir işte çalışmak zorunda kalan emeklilerin hak kayıpları devlet tarafından karşılanmalıdır.

-Elektrik, su, doğalgaz, ulaşım ve temel gıda maddeler emekliler için % 50 indirmli olmalıdır. Aradaki fark sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devlet tarafından karşılanmalıdır.

-Hakkımızı istemek, hakkımızı aramak bu ülkenin her değerinde payı, emeği olan biz emeklilerin en doğal hakkıdır. Bu hakkımızı her koşulda kullanacağız.