"Emekçiden alıp, sermayeyi 'BES'lemeyi bırakın"

TKH tarafından yapılan açıklamada, "BES'te biriken para, zaten devlet tahvilleri ve bonoları için kullanılmıştır" denilirken; "Emekçiden alıp, sermayeyi 'beslemek' Türkiye'nin yarınını, emekçi halkın alın terini satışa çıkarmak demektir!" ifadelerine de yer verildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde emekçilerden ‘zorla’ toplanılan 154 milyar TL’nin Varlık Fonu’na devredilerek ‘reel sektöre’ aktarılacağını açıklamıştı.

Bu duruma tepki gösteren Türkiye Komünist Hareketi (TKH) tarafından yapılan açıklamada, “BES’te biriken para, zaten devlet tahvilleri ve bonoları için kullanılmıştır” denilirken; “Emekçiden alıp, sermayeyi ‘beslemek’ Türkiye’nin yarınını, emekçi halkın alın terini satışa çıkarmak demektir!” ifadelerine de yer verildi.

TKH’nin “Komünistler diyor ki” bülteninde şu açıklamaya yer verildi:

“Emekçiden alıp, sermayeyi ‘BES’lemeyi bırakın!

“Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni” etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) biriken 154 milyar TL’nin Varlık Fonu’na devredilerek ‘reel sektöre’ aktarılacağını açıkladı.

18 yılda özelleştirmedik kurum, satılmadık liman, yol, orman bırakmayan AKP iktidarı, şimdi de patronlara emekçilerden zorla kesilenleri aktarıyor!

Üstelik, bu da yetmezmiş gibi BES’te biriken para, zaten devlet tahvilleri ve bonoları için kullanılmıştır!

Bu tahvil ve borçlar, patronlar için kredi kaynağı ve teşvike hali hazırda dönüşmüş durumdadır! Bu borçlanma araçlarının satılarak yeniden borçlandırılması büyük bir krizin habercisi olacaktır!

Emekçiden alıp, sermayeyi ‘beslemek’ Türkiye’nin yarınını, emekçi halkın alın terini satışa çıkarmak demektir!

Emekçilerin parasını gasp edenleri tanıyın!

Emekçilerin birikimlerine el konulmasına hayır!”