Elazığ'da yıkılacak binalar arasında TOKİ'nin yaptığı okul da var

Elazığ'da depremin ardından yıkım kararı verilen binalar arasında TOKİ'nin yaptığı okulda var.

Elazığ'da yıkılacak binalar arasında TOKİ'nin yaptığı okul da var

Elazığ’da 24 Ocak’ta 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından 27 okul için yıkım kararı verildi.

Cumhuriyet’ten Kübra Köklü’nün haberine göre; ağır hasarlı okulların arasında TOKİ tarafından 2011 yılında yapılan TOKİ Fırat ilk ve ortaokulunun da olduğu ortaya çıktı. TMMOB’a bağlı İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, “9 yıl önce TOKİ tarafından yapılan okul 6,8 büyüklüğündeki depremde ağır hasarlı hale geliyorsa büyük bir mühendislik sorunu vardır. TOKİ’nin bünyesinde yeterli sayıda kalifiye mühendis yok” diye konuştu.

Gökçe ayrıca,“Depremde 20 yıl önce yapılan okulların bile hasar görmemesi gerekiyordu. Van depreminde yıkılan binaları da TOKİ yaptırmıştı. Yani Van için deprem riski olasılığı devam ediyor. Bunlar yetmezmiş gibi gene depremde yıkılan binaları TOKİ yapacak.” diyerek tepki gösterdi.

Milli Eğitim Müdürlüğü, Elazığ merkezde deprem sonrasında 16 okulun, ilçede ise 11 okulun boşaltılacağını ve Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet Binası ile Elazığ Öğretmen Evi hizmet binasının da yıkılacağını açıklamıştı.