Düşen uçakta ağır yaralanan pilotaj öğrencisi acil iniş için izin istemiş

İstanbul'da bir eğitim uçağı, Büyükçekmece Gölü kıyısına düştü. Kazada yaralanan pilot hastaneye kaldırıldı.

Düşen uçakta ağır yaralanan pilotaj öğrencisi acil iniş için izin istemiş

Büyükçekmece’de bir eğitim uçağı boş araziye düştü. Özel bir firmaya ait eğitim uçağının Büyükçekmece’de boş araziye düşmesi üzerine polis, jandarma, itfaiye ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi. Burun kısmından toprağa gömülü haldeki uçak, ekipler tarafından halat yardımıyla çıkarıldı. Kazada ağır yaralanan pilotaj öğrencisi Beytullah Nart da uçağın içinden çıkarıldı.

Uçağın pilotu, pilotaj lisans öğrencisi Nart’ın havalandıktan kısa bir süre sonra kule ile iletişime geçerek motor arızasını bildirdiği öğrenildi. Nart’ın sorunun devam etmesi üzerine acil iniş için izin istediği, bunun üzerine kule yetkilileri tarafından en yakın boş alanın tarif edildiği öğrenildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği’nden kazayla ilgili yapılan açıklamada, “İstanbul Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanından bugün saat 10.56’da havalanan özel bir havayolu şirketine ait eğitim uçağı, alınan ilk bilgilere göre motor arızası nedeniyle inişe geçtiği sırada saat 11.05’te havalimanı yakınlarında düşmüştür. Olay yerine hemen güvenlik, sağlık, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edilerek, uçağın pilotaj lisans öğrencisi (B.N), yaralı olarak kurtarılmıştır. Olay yerine tekerlekli araçlarla ulaşımın mümkün olmaması nedeniyle ambulans helikopter sevk edilmiştir. Konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır ” ifadeleri kullanıldı.

Uçağın ait olduğu AYJET Uçuş Okulu’nun Genel Müdürü Kaptan Pilot Celal Cingöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, pilotun ikinci uçuşu için saat 10.56’ta Hazerfen Havaalanı’ndan 05 pist başından kalkış yaptığını, kalkışı takiben yaklaşık 2 dakika sonra bilinmeyen bir nedenle zorunlu iniş planladığını söyledi.

Ankara’dan kaza kırım ekibi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün araştırma ekibinin olay yerine geleceğini belirten Cingöz, “Kazanın oluş nedeniyle ilgili olarak da şu anda bir şey söylemek çok erken. Bütün hava hadiselerinde olduğu gibi kaza kırım inceleme ekibi çok detaylı bir inceleme yapıyor. Bunun pilotaj mı yoksa gerçekten teknik bir arıza mı olduğu konusunda bizim bir şey söyleme ya da tahminde bulunma şansımız yok. Ancak görüldüğü gibi hem hava durumu hem de bütün şartlar eğitim uçuşu için müsait. Yaklaşık ortalama 2 ay içinde kaza kırım inceleme raporu çıkar, bunu da sizlerle paylaşırız” ifadelerini kullandı.

İstanbul Valiliğinin, uçağın düşme nedenine ilişkin yaptığı ‘motor arızası’ açıklamasının hatırlatılması üzerine Cingöz, “Kendi yorumunu yapmış bilemiyorum” yanıtını verdi.

Gazetecilerin, pilotun düşmeden önce acil iniş istediğini belirtmesi üzerine Cingöz, “Ses kayıtlarını ben dinlemedim. Şu anda dinleme şansımız da yok. Böyle bir şey olsa kaza kırım ekibinin kesinlikle talimatı var. Ne dosyalarıyla oynayabilirsiniz ne de ses kayıtlarını inceleyebilirsiniz. O yüzden bu konuda bilgi veremiyorum” şeklinde konuştu.