Dünya Sağlık Örgütü, ‘koronavirüs etkisini yitirdi’ diyen doktoru yalanladı

Dünya Sağlık Örgütü ve pek çok bilim insanı İtalya’nın eski başbakanı Silvio Berlusconi’nin özel doktoru Profesör Alberto Zangrillo’nun yeni tip koronavirüsün (Covid-19) etkisini yitirmeye başladığına dair açıklamalarını yalanladı.

Dünya Sağlık Örgütü, ‘koronavirüs etkisini yitirdi’ diyen doktoru yalanladı

İtalya’nın en fazla koronavirüs vakası tespit edilen Lombardiya bölgesinde bulunan San Raffaele Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi Başkanı, İtalya’nın ünlü doktoru profesör Zangrillo, devlet kanalında Covid-19’un artık klinik olarak varolmadığı yönünde açıklama yapmıştı.

Zangrillo’nun açıklamalarından sonra Dünya Sağlık Örgütü’nden epidemolog Maria Van Kerkhove ve birkaç uzman daha söylenenlerin bilimsel bir dayanağı olmadığını söyledi. Kerkhove, “Koronavirüsün bulaşma durumu değişmedi, yoğunluğu değişmedi” dedi.

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu’ndan gelişen enfeksiyon hastalıkları profesörü Martin Hibberd, 35 bin virüs genomu üzerinde yapılan araştırmanın virüsün yoğunluğuna dair herhangi bir değişiklik göstermediğini söyledi.

Eleştirilerin ardından Reuters’a konuşan Prof. Zangrillo, “Virüsün değiştiğini söylemedim. Virüs ve taşıyıcı arasındaki etkileşim kesinlikle değişti” dedi.