DSÖ: Koronavirüsün Çin dışında yayıldığına ilişkin kanıt yok

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Japonya'da 3 bin 700 kişinin bulunduğu karantina altındaki Diamond Princess gemisi dışında şu ana kadar yeni koronavirüs salgınının Çin dışında yayıldığını gösteren hiçbir kanıt olmadığını kaydetti.

DSÖ: Koronavirüsün Çin dışında yayıldığına ilişkin kanıt yok

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün düzenlenen basın toplantısında söz konusu bilgiyi paylaşarak, mevcut durumda DTÖ’nün elde ettiği Çin dışındaki vaka sayıları fazla olmadığı için hastalığın ciddiyetine ve ölüm oranına ilişkin anlamlı bir karşılaştırma yapılmasının mümkün olmadığına işaret etti.

Tüm ülkelerin ve bölgelerin hazır olması ve hastalara iyi davranması, sağlık personelini koruması ve virüsün yayılmasını önlemesi gerektiğini vurgulayan Ghebreyesus, DTÖ’nün desteğiyle 40 Afrika ülkesi ve 29 Amerika ülkesinin yakında yeni koronavirüs testlerini kendi başlarına yapabileceğini kaydetti.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ayrıca, “Yeni koronavirüsün daha geniş bir küresel krize dönüşmemesi için hala fırsat var.” ifadesini kullanarak, kamu sağlığı sistemi en zayıf ülkelerle virüsle mücadelede iş birliğini artıracaklarını kaydetti.