Dr. Fauci: Pfizer aşısı yeterince iyi incelenmedi

ABD'de bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci katıldığı televizyon programında, İngiltere’nin Pfizer'ın geliştirdiği Kovid-19 aşısını onaylayarak acele ettiğini belirterek, klinik deneylerde ortaya çıkan verileri yeterince iyi incelemediğini ifade etti.

Dr. Fauci: Pfizer aşısı yeterince iyi incelenmedi

ABD’nin pandemiyle mücadelesinin önde gelen üyelerinden, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, İngiltere’deki sağlık yetkililerinin aşı deneme verilerini, Amerikalı yetkililerin yaptığı gibi ‘dikkatli’ incelemediğini söyledi.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) geçen günlerde Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını onaylamıştı.

ABD’nin verileri detaylı incelediğini belirten Fauci, “Amerikan halkına bunun güvenli ve etkili bir aşı olduğunu garanti etmek için verileri çok dikkatli bir şekilde inceliyoruz. FDA ile düzenleyici bir yaklaşımın altın standardına sahibiz. İngiltere bunu o kadar dikkatli yapmadı” ifadelerini kullandı.

Fauci, İngiltere’nin aşıya onay vermesi konusunda aceleci davrandığını belirtti.

AŞIYA ONAY VEREN İLK ÜLKE İNGİLTERE

İngiltere’nin de dahil olduğu Birleşik Krallık, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği corona virüsü aşısına onay vermiş ve corona virüsü aşısına onay veren ilk ülke olmuştu.

Karar sonrası Birleşik Krallık’taki aşı komitesi, ilk olarak kimlerin corona virüsü aşısına erişebileceğini açıklayacak.

Pfizer-BioNTech ve Moderna geçen haftalarda yüzde 90’lara varan etkililik oranı elde eden aşılar geliştirdiklerini duyurmuştu.