Dolandırıcılık davasında Erdoğanların akrabasına takipsizlik çıktı

Mahkeme, nitelikli dolandırıcılık davasında şüpheli olan, Bilal Erdoğan’ın akrabası ve aynı zamanda kurucusu olduğu İnsan ve İrfan Vakfı Başkanı Mehmet Fatih Çıtlak hakkında takipsizlik kararı verdi.

Dolandırıcılık davasında Erdoğanların akrabasına takipsizlik çıktı

Çeşitli illerdeki besicilerin 50 milyon TL dolandırılmasına ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Hazırlanan iddianamede 10 sanığın “nitelikli dolandırıcılık” suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar hapsi istenirken başsavcılık soruşturma sürecinde şüpheli olarak ifadesi alınan Bilal Erdoğan’ın eşinin akrabası, İnsan ve İrfan Vakfı Başkanı Mehmet Fatih Çıtlak hakkında takipsizlik kararı verdi.

İTİRAZ EDİLECEK

Cumhuriyet‘ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, takipsizlik kararında mağdurların Çıtlak aleyhine beyanları olduğu ancak Çıtlak’ın mağdurları dolandırmak amacıyla hareket ettiğine dair bir delil bulunmadığı öne sürüldü. Ayrıca kararda Çıtlak’ın “vakfın adının kullanılarak” yapılan dolandırıcılıkta tarafları bir araya getirip olayı çözmeye çalıştığı savunuldu. Dolandırılarak 19 milyon zarara uğratılan Mahmut Çelik ise  yaptığı açıklamada takipsizlik kararına itiraz edeceklerini belirterek, “Ben etleri bu vakfa vermeden önce Mehmet Fatih Çıtlak hoca ile defalarca konuştum. Hocaya sormadan bir adım atmadım” dedi.