Doğa Koleji'nde oyalama sürüyor!

Yüzlerce öğretmenin maaşını alamadığı, binlerce öğrencinin eğitim hayatının sekteye uğradığı Doğa Koleji'nde kriz sürüyor.

Doğa Koleji'nde oyalama sürüyor!

Yüzlerce öğretmenin maaşını alamadığı, binlerce öğrencinin eğitim hayatının sekteye uğradığı Doğa Koleji’nde kriz yine çözülemedi. İTÜ’nün Doğa Koleji’ni satın alabilmek için kendi bünyesinde üçüncü bir vakıf kurduğu ortaya çıktı. İTÜ Eğitim Vakfı adlı yeni vakfın kuruluş çalışması bitmediği için kolejin resmi satışı da gerçekleşemedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı okulları bünyesinde barındıran İTÜ Geliştirme Vakfı ile kantin, sosyal tesis ve dergi satışıyla yıl sonu bütçesini zar zor zarar etmeden kapatabilen İTÜ Vakfı‘ndan sonra bir vakıf daha Doğa Koleji‘ni satın almak için topa girdi.

İTÜ’nün koleji satın almak için yeni bir vakıf kurduğu ortaya çıktı. Kurulan yeni vakfın bütçesinin ne kadar olacağı ve yönetim kurulunun kimlerden oluşacağı ise bilinmiyor.

İTÜ Rektörü Mehmet Karaca‘nın, Doğa Koleji’ni 800 milyon TL’lik teklifle İTÜ Vakfı’nca satın aldığı yönünde üç hafta önce yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.
19 Aralık 2019’da bir açıklama yapan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, satın alma süreciyle ilgili olarak müzakere sürecinin İTÜ Vakfı ve Doğa Koleji arasında devam ettiğini duyurmuştu. Ancak aradan geçen üç haftada kamuoyuna satış sözleşmesi açıklanmadığı gibi satıştan sonra ilk ödeme kalemi olarak taahhüt edilen öğretmen maaşları da ödenmedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi, satış süreciyle ilgili sessizliğini korurken aynı zamanda başkanlığını İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın yapacağı İTÜ Eğitim Vakfı adıyla üniversiteyle üçüncü bir vakıf kurulduğu öğrenildi. Yönetim Kurulu üyelerinin kim olacağı ise kamuoyuna açıklanmıyor.

ÖĞRETMEN VE VELİLER’DEN AÇIKLAMA

Doğa Koleji’nde yaklaşık beş aydır öğretmen ve çalışanlara maaş ödenmemesi konusunda veliler ve öğretmenler Türkiye’nin dört bir yanında mücadele etmeye devam ediyor.

Kolejin İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Vakfı’na satıldığının açıklanmasının ardından bir ay geçmesine rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini belirten öğretmen ve velilerin talepleri şunlar:

  • Okulun devri ile ilgili güvenilir bir açıklama yapılmalıdır.
  • Öğretenlerin ve tüm emekçilerin maaşları ödenmelidir.
  • Çocuklarımız bu belirsiz ortamdan çıkarılıp, bir an önce sağlıklı eğitim ortamına kavuşturulmalıdır.