Diyanet'in 'tabure' kararına itiraz etti

Diyanet'in 'tabure' talimatına itiraz eden 87 yaşındaki Abdullah Işıklar, "“Camiye kendimi zor taşıyorum, bir de tabure mi taşıyayım” dedi.

Diyanet'in 'tabure' kararına itiraz etti

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu geçtiğimiz yıl sonu aldığı kararla camilerde ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılınmasının engellenmesi talimatını vermişti.

Diyanet’in talimatına 87 yaşındaki Abdullah Işıklar, noterden ihtarname göndererek itiraz etti.

Hürriyet‘ten İdris Emen’in haberine göre Beşiktaş’ta 87 yaşındaki yaşayan Abdullah Işıklar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cami ve mescitlerdeki taburelerin kaldırılması talimatıyla mağdur olduğunu belirterek noterden ihtarname gönderdi.

Ayakta namaz kılamadığını, tabureler olmadığı için de camiye gidemediğini belirten Abdullah Işıklar, gerekirse Diyanet’e dava açacağını söyledi. “Camiye kendimi zor taşıyorum, bir de tabure mi taşıyayım” diyen Abdullah amca ve arkadaşlarının istekleri basında da yer buldu.

DARÜLACEZE TABURE GÖNDERDİ

Darülaceze Başkanlığı, haftanın bir günü arkadaşlarını ziyarete gelen Abdullah Amca ve onun gibi ayakta namaz kılamayanlar için Darülaceze mescidine 10 katlanır tabure alındığını açıkladı. Abdullah Işıklar “Diyanet’ten henüz bir haber gelmedi. Ancak Darülaceze’nin tabureleri mescide geri koyması fevkalade iyi bir haber. Her perşembe olduğu gibi bugün Darülaceze’ye gideceğim. Benim beklentim camilere de birkaç tabure konulması” dedi.