Diyanet İşleri Başkanı'nın kızından online fetva: Anne kızının yanında diz üstü şort giyemez

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Düzce’de vaizlik yapan kızı Merve Sefa Likoğlu, Instagram hesabında fetvalar veriyor.

Diyanet İşleri Başkanı'nın kızından online fetva: Anne kızının yanında diz üstü şort giyemez

Türkiye’nin en çok tartışılan kurumlarından biri olan Diyanet İşleri Başkanlığı devasa bütçesiyle 7 bakanlığı geride bırakırken, toplumu dizayn etme amaçlı gerici söylemleriyle adından sürekli söz ettiriyor.

DDiyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ankara Hacı Bayram Camii’nde cuma hutbesindeki nefret söylemlerine ilişkin tartışmalar ve tepkiler hafızalarımızdayken, Düzce’de Vaizlik yapan kızı Merve Sefa Likoğlu’nun, Instagram hesabından verdiği fetvalar tepkilere neden oldu.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre; Likoğlu’nun verdiği fetvalar arasında, “Anne, kızının yanında da diz üstü şort giyemez”, “Haram şirketin hissesiyle borsa oynanmaz”, “Zekatınızı, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına da verebilirsiniz” gibi fetvalar bulunuyor.

“ANNE KIZININ YANINDA DİZ ÜSTÜ ŞORT GİYEMEZ”

Likoğlu, “Kadınların, diğer kadınların yanında giyimi nasıl olmalıdır? Örneğin bir anne kızının yanında diz üstü şort giyebilir mi?” sorusuna şu fetvayı verdi:

“Giyemez. Diyanet İşleri Başkanlığı ilmihalinden ilgili bölüm: Kadınların kadınlara ve mahremlerine yani aralarında devamlı evlenme engeli bulunan erkek akrabasına karşı avret yeri, Hanefî ve Şâfiîler’e göre erkeğin erkeğe karşı avret yeri gibidir. Mâlikî ve Hanbelî mezheplerinde ağırlıklı görüş, kadının mahremi erkekler yanında el, yüz, baş, boyun, kol, ayak ve baldır hariç bütün vücudunun avret olduğu ve örtülmesinin gerektiği yönündedir.”

“BAŞKA KAMPANYALARA ZEKATIMIZI VEREBİLİR MİYİZ?”

Likoğlu, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem veya başka kampanyalara zekatımızı verebilir miyiz?” sorusuna ise, “Zekâtların bugünlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması da caizdir” yanıtını verdi.

Likoğlu, “Borsada kazanç elde etmenin hükmü nedir?” sorusuna da “Haram olmayan markanın senedini alın ve bunu takip edin” yanıtını verdi.

“DOLUNAYDA SURE DİNLENİR Mİ?”

Likoğlu’nun, “Kredi kartıyla alışveriş yapmak caiz midir?”, “Bankadan krediyle ev almak caiz midir?”, “Propoliste yüzde 1 alkol etil alkol”, “Hanımların hayız kanamaları”, “Niyet dileyip gül ağacının dine kağıt gömülmesi”, “Oruçluyken şiddetli diş ağısı çeken biri ağrı dindiren yağlar sürebilir mi?”, “Dolunayda evin içinde telefonla sure dinlenir mi?”, “Bir hanımın 1 aydan fazladır kanaması var. Bu hanım nasıl hareket etmeli?”, “Evlilik kader mi? Dua ile değişebilir mi?”, “Abdestten sonra deodorant sıkmak abdeste mani midir?” gibi soru ve konularda da fetva vermesi dikkat çekti.