Diyanet: Cuma günü camiler kapatılacak, sela okunmayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, ortaya çıkan kargaşa görüntüleri sonrası Cuma günü camilerin kapalı tutulmasına ve Cuma namazı için sela okunmamasına karar verdi.

Diyanet: Cuma günü camiler kapatılacak, sela okunmayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, bazı kişilerin camilerde koronavirüsle ilgili alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiğini belirterek, il müftülüklerine cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulması ve cuma namazı için sala okunmaması talimatını verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın imzasıyla 81 il müftülüğüne gönderilen genelgede, “Niyeti ne olursa olsun farklı görüşe sahip bazı kişilerin vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiği” belirtildi ve “Bu minvalde ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz (kamu kurum ve kuruluşları, Kur’an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere) kapalı tutulacak ve cuma namazı için sala okunmayacaktır” ifadelerine yer verildi.