Diyanet Başkanı: Cenab-ı Hak'tan Cumhurbaşkanımızın amel defterine büyük sevap yazılmasını niyaz ettim

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ayasofya kararının ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği ilk görüşmeyi anlattı

Diyanet Başkanı: Cenab-ı Hak'tan Cumhurbaşkanımızın amel defterine büyük sevap yazılmasını niyaz ettim

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülen Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesi üzerine konuştu.

AKP’ye yakın Yeni Şafak‘a konuşan Erbaş, karardan memnuniyetini “Ne kadar hamd etsek azdır. Zira bizim çocukluğumuzdan itibaren gençliğimiz hep Ayasofya’nın açılma umudu ile geçti. ‘Zincirler kırılacak, Ayasofya açılacak’ sloganı bizim dilimizden hiç eksik olmadı. Hakikaten hayatımızda duyduğumuz en güzel müjdelerden birisi oldu bizim için” ifadeleriyle dile getirdi.

Erbaş, Ayasofya’ya gelecek ziyaretçilerle ilgili ise “Ücret alındığı dönemde Ayasofya’ya saatte binin üzerinde ziyaretçi geliyordu. Şimdi ücret de alınmayacağı için ziyaretçisi daha da artacak. Orada görev yapan imamından müezzinine hepsi, gelen ziyaretçilere destek olsun, yardımcı olsun istiyoruz” dedi.

Erbaş, Ayasofya kararının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği ilk görüşmeyi de anlattı. Erbaş, “İlk görüşmemizde teşekkür ettim, hürmetlerimi arz ettim. Kendisinin amel defterine bu kararının bu onayının inşallah büyük bir sevap olarak yazılmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ettim. Tabii onun da bize talimatları oldu. Ayasofya’nın bu süreçte ibadete açılması noktasındaki hazırlıklar konusunda hem de ibadete açıldıktan sonraki süreçte iyi çalışmamız gerektiği hususlarında talimatları oldu” diye konuştu.