Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan açıklaması: Kara sınırımız ihlal edildi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 13 Mayıs 2020 tarihinde Yunanistan tarafından Türkiye-Yunanistan kara sınırında ihlal gerçekleştirildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan açıklaması: Kara sınırımız ihlal edildi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’ın 13 Mayıs 2020’de kara sınırını ihlal ettiğini belirterek ihlal nedeniyle gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi. Açıklamada ”İki ülkenin teknik heyetleri arasında yapılmasını teklif ettiğimiz görüşmeler gerçekleştirildiği takdirde sorun aşılabilecektir. Sınırlarımızda bir oldu-bittiye hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

”Yunanistan 15 Nisan 2020 tarihinde Bakanlığımıza Türkiye-Yunanistan kara hududunun Ferre Kupürü bölgesinde tel çit inşa edeceğini duyurmuştur.

Bakanlığımız ilgili kurumlarımızla gerekli koordinasyonu yaptıktan sonra 11 Mayıs 2020 tarihinde Yunanistan’a bir Nota vererek, kara hududumuzu ihlal etmemesini, bunun için inşaat alanının koordinatlarını paylaşmasını ve sınır komisyonunun toplanmasını talep etmiştir.

Yunanistan’a aynı zamanda ahdi hududumuzu teşkil eden Meriç Nehri yatağının, hududun belirlendiği tarih olan 1926’dan beri doğal ve yapay nedenlerle önemli ölçüde değiştiği, hududun bu bölgesinde iki ülke arasında mutabık kalınmış hassas koordinatların mevcut olmadığı, bu nedenle iki ülke heyetleri arasında teknik koordinasyon yapılmadan çalışmalara başlanmaması gerektiği bildirilmiştir.

Bu uyarılarımıza ve işbirliği önerilerimize rağmen Yunanistan 13 Mayıs 2020 tarihinde arazi tesviye çalışmalarına başlamış ve ahdi kara hududumuzu ihlal etmiştir. Bu ihlal ilgili makamlarımız tarafından gerekli tedbirler alınarak anında önlenmiştir.

İki ülkenin teknik heyetleri arasında yapılmasını teklif ettiğimiz görüşmeler gerçekleştirildiği takdirde sorun aşılabilecektir.

Sınırlarımızda bir oldu-bittiye hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir.”