Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa'ya 'Bozkurtlar' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Fransız hükümetinin "Bozkurtlar" hareketinin kapatılmasına yönelik aldığı Bakanlar Kurulu kararına ilişkin açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa'ya 'Bozkurtlar' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Fransız hükümetinin “Bozkurtlar” hareketinin kapatılmasına yönelik aldığı Bakanlar Kurulu kararın tepki gösterdi. Yapılan açıklamada ilgili oluşumun ‘hayal ürünü’ olduğu söylenirken; “Fransız hükümetinin tamamen Ermeni çevrelerin esiri haline geldiğinin de bir göstergesi olduğu” ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Fransız hükümetince lağvedildiği duyurulan “Bozkurtlar” isimli bir hareket olmadığının esasen bilindiği belirtildi.

Açıklamada, “hayal ürünü olan bu oluşumu ele alırken, dünyanın pek çok ülkesinde de kullanılan son derece yaygın ve kanun dışı hiçbir boyutu olmayan sembollerin yasaklanmasının kabul edilemez” olduğu vurgulandı.

Bakanlık, “Söz konusu ülkenin münferit birtakım kişilere ve bu kişilerin eylemlerinden hareketle böyle bir hareket ve oluşum varmış gibi hayal mahsulü kararlara tevessül etmesi içinde bulunduğu çelişkili psikolojinin son tezahürü olmuştur” ifadelerine yer verdi.

“Kendileri söz konusu olduğunda ifade özgürlüğünün hiçbir şekilde sınırlanamayacağını savunanların, başkaları söz konusu olduğunda ifade özgürlüğüne rahatça kısıtlama getirebildiği” ifade edilen açıklamada, “bu ikiyüzlü anlayışın artık alışılan çifte standartlı yaklaşımın son örneği olduğu” belirtildi.