Dış politikada 'Kurtlar Vadisi' dönemi: Sonunu düşünen kahraman olamaz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikasını mafya dizisi 'Kurtlar Vadisi'nden bir replikle "Zaten sonunu çok aşırı düşünen kahraman olamaz." diyerek anlattı.

Dış politikada 'Kurtlar Vadisi' dönemi: Sonunu düşünen kahraman olamaz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken hükümetin dış politikada attığı adımları anlattı.

Suriye ve dünyanın diğer yerlerindeki olaylarla ilgilendiklerini belirten Oktay,  Doğu Akdeniz’de aşama aşama etrafı sarılan bir Türkiye gördüklerini söyleyip şöyle devam etti:

“Biz bunu görüyorduk, buna göre de tedbirlerimizi alıyorduk zaten. Buradan da özellikle son dönemde Libya ile yapılan bu Münhasır Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile birlikte burayı da yırtarak devam ettik. Buradan da yırtarak çıktık. İki şekilde yırtarak çıktık. Bir, Yunanistan’ın ve Güney Kıbrıs’ın gerek karşıdaki kıyı komşu ülkelerle yaptıkları anlaşmalar…Mısır’dır, daha önceden yapılan Lübnan, İsrail ile yapılan anlaşmalar, o çerçevede bölgedeki hidrokarbon kaynaklarını tamamen kendi çıkarları doğrultusunda kullanması ve oradaki Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Türk toplumunu tamamen dışlaması ve Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs’ın çıkarlarını yok sayacak şekildeki harekatını biz orada Fatih ve Yavuz’u göndererek, Barbaros’u göndererek, hem sismik ama onun ötesinde sondajlara girerek bir o planı yırttık. Ama bunu yaparken de şunu söylüyoruz, ‘Bunun riskleri varsa biz bunun risklerini alırız.’ Zaten sonunu çok aşırı düşünen de kahraman olamaz.”