Din kültürü dersinde skandal 'Melahat' sorusu

Zorunlu din dersini sorguladığı öne sürülen bir öğrencisinin ismini sınavda kullanıp "aşağılık", "gerzek" gibi ifadelerle soru seçeneklerine yerleştiren Din Kültürü öğretmeni büyük tepki çekti.

Din kültürü dersinde skandal 'Melahat' sorusu

Adana ÇEAŞ Anadolu Lisesi’nde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin sınavında sorulan soru büyük tepki çekti.

Sınavda sorulan soru şöyle:

“Okullarda öğretilen her şey hayatın bir yerinde mutlaka insanın karşısına çıkıyor, bu ne işime yarayacak, şu ne işime yarayacak diyen tipler de hayatla ilgili en ufak bir problemde çözümü düşünecek esneklikte beyin yapıları olmadığından apışıp kalıyorlar, okul eğitim elbette her şey değildir ama çok şeydir. Özellikle sosyal bilimler alanında öğrenilenler zamanla yaşamın bizzat içinde ortaya çıkıp hayat kurtarmaktadır” Kendini, ailesini, toplumu aşağılayan ama batı hayranlığı tavan yapmış 12. sınıf eşit ağırlıkta okuyan “Melahat kızımız” hocam din dersinde bu kadar şeyi öğrenmek zorunda mıyım” diye bir cümle kurabiliyor. Bu paragrafa göre Melahat nasıl bir kişilik yapısındadır?”

Sınava giren bir öğrencinin kişisel sosyal medya hesabından paylaştığı sınav kağıdında, sözkonusu sorunun seçeneklerinde de Melahat isimli öğrenciye yönelik dinsel referanslara dayalı ayrımcı aşağılayıcı ifadeler yer aldı.

ADANA VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Adana Valiliği, ortak sınavda müfredat dışında hakaret içeren soru hazırladığı iddia edilen öğretmen hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığını açıkladı.