Der Spiegel, 'Auschwitz'i ABD kurtardı' yalanı için özür diledi

Der Spiegel "Auschwitz'i ABD kurtardı" dediği için özür diledi.

Der Spiegel, 'Auschwitz'i ABD kurtardı' yalanı için özür diledi

Alman medyasının önde gelen yayın organı Der Spiegel, “Auschwitz’i ABD kurtardı” demesine gelen tepkiler üzerine “son derece utanç verici hata” dedi ve özür diledi. ABD Başkanı Trump ile Yardımcısı Pence’in Kızıl Orduyu anmaksızın kampı ABD askerleri kurtarmışçasına konuşmasına ise ses çıkaran olmadı. Bundan tam 75 yıl önce Sovyetler Birliği Kızıl Ordusu, Auschwitz’e ulaşarak Nazi Almanyasının ölüm kamplarından insanları kurtarmış ve o anların görüntülerini kaydetmişti.

Sputnik’in haberine göre, Nazi Almanyasının Auschwitz toplama kampına Sovyet askerlerinin girdiği gün olan 27 Ocak, 2005 yılından beri Uluslararası Holokost Anma Günü olarak anılırken, Alman dergisi Der Spiegel’in Auschwitz’in 75 yıl önce ABD askerleri tarafından kurtarıldığına dair tweet atması tepki çekti. Okurların hataya dikkat çekmesi üzerine düzeltmeye giden Alman medyasının önde gelen yayın organı, sonrasında Kızıl Ordu’nun rolüne vurgu yaptı.

Der Spiegel’in Twitter hesabından 23 Ocak’ta yapılan paylaşımda “Auschwitz 75 yıl önce ABD ordusu tarafından kurtarıldı” denildi. Birçok Alman okur hatayı hemen fark etti, ekran görüntüsünü alarak tepkilerini gönderdi.

Şair, yazar, tiyatro sanatçısı Max Czollek “27 Ocak’la ilgili en büyük gaf Der Spiegel’den geldi. Almanya’nın Batı yönelimi bir yana, her halükarda Auschwitz Kızıl Ordu tarafından kurtarılmıştır!” diye çıkıştı.

Bir başkası “Ana anakım Alman medyası istemsiz şekilde gösterdi ki, daha az değil, bilakis çok daha fazla tarih dersi almaya ihtiyacımız var” diye dalga geçti.

“SON DERECE UTANÇ VERİCİ”

Almanya’nın “en saygın” yayın organı kabul edilen Der Spiegel, perşembe gecesi yaptığı hatayı cuma sabahı düzeltip özür yayımladı. Hatayı “son derece utanç verici” diye niteleyen Der Spiegel, silinen mesajın ekran görüntüsünün sosyal medyada paylaşılmasını “adil bir ceza” olarak kabullendiğini belirtti.

Sonrasında yayımladığı Auschwitz metinlerinde Kızıl Ordu’nun rolünü öne çıkaran Alman dergisi ve haber sitesi, “son derece utanç verici hatadan” dönerken, ABD yönetiminin en üst düzeyi tarihi tahrif etmekte ısrar etti.

KIZIL ORDU’YU AĞIZLARINA ALMADILAR

Der Spiegel’in ilk tweetiyle aynı gün İsrail’deki Dünya Holokost Forumu’nda konuşan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, kampı kurtaranlardan sadece ‘askerler’ diye söz etti, hangi ülkenin askerleri olduğunu söylemek yerine Avrupa’yı zorbalıktan kurtarmak için 2 milyon ABD askerinin savaşmış olduğunu belirtti. Çok daha fazla sayıda savaşmış ve can kaybı vermiş Sovyet güçlerini ise ‘tüm müttefik güçler’ lafıyla geçiştirdi.

27 Ocak’ta Holokost Anma Günü vesilesiyle konuşan ABD Başkanı Donald Trump da “kampları kurtarmak için hayatlarını riske eden ve çoğu canını feda eden kahramanlardan” söz etti, kim olduklarına açıklık getirmek yerine, “özgürlük güçleri” gibi soyut bir kavram ortaya attı.

ABD kamuoyundan ya da medyasından bu söyleme itiraz yükselmezken, ortalama Amerikalı üzerinde Auschwitz toplama kampını ABD askerleri kurtarmış gibi bir izlenim yaratıldı.

Adolf Hitler liderliğindeki Nazi rejimi, Polonya’daki Auschwitz-Birkenau toplama kampında 1941-45 arasında çoğu Yahudi yaklaşık 1.4 milyon insanı katletmişti