Deprem sonrası görülen ışığa ilişkin açıklama

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Deprem sırasında kayalar birbirine sürtünerek kırıldığı için o sırada kayalar elektrik üretiyor." dedi.

Deprem sonrası görülen ışığa ilişkin açıklama

Elazığ’daki 6,8 büyüklüğündeki deprem sırasında oluştuğu görülen ışık ile ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den açıklama geldi.

1900’lü yıllardan bu yana böyle görüntülerin bilindiği ifade eden Sözbilir, söz konusu ışığa ilişkin birçok araştırmanın yapıldığını aktardı.

Bilim insanlarının 2000’li yıllardan sonra bunların nedenlerini araştırmaya başladığını söyleyen Sözbilir, “Daha önceleri, ‘Deprem sırasında gazlar yerden yükseliyor ve bunlar yüzeyde yanıyor.’ diye konuşuldu. En son yapılan çalışmalarda ise farklı bir şey söylediler ve herkes bunun doğru olduğu noktasında hemfikir oldu.” dedi.

Sözbilir, depremden önce yer altındaki kayalarda çok büyük bir gerilme ve sıkışmaların gerçekleştiğini anlatarak, “Deprem sırasında kayalar birbirine sürtünerek kırıldığı için o sırada kayalar elektrik üretiyor. Özellikle kuvars içeren kayalar bu şekilde faylanma sırasında yüzeye kadar gelen bir ışık yansıması yaratıyor. Şu anda da bilimin kabul ettiği bu olay, deprem sırasındaki kayaların birbirine sürtünmesinden dolayı oluşan elektrik üretimi sonrasında gerçekleşen ışınlardır.” değerlendirmesinde bulundu.