Demirtaş'tan Kanal İstanbul açıklaması

"Ekonomi battı, adalet çöktü, işsizlik tavan yaptı, zulüm sokaklara kadar indi ve Türkiye bir çöküşle karşı karşıya." diyen Demirtaş, Kanal İstanbul projesinin yapılamayacağını söyledi.

Demirtaş'tan Kanal İstanbul açıklaması

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş, Kanal İstanbul projesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

A3haber’den Uğraş Vatandaş‘ın sorularını yanıtlayan Demirtaş, projeye ilişkin “İstanbul’u tümüyle bitirecek bu projenin halka rağmen yapılabileceğine inanmıyorum.” dedi.

Demirtaş’la yapılan röportajın bir kısmı şu şekilde:

Sağlık durumunuz nasıl?

Moralim iyi, sağlığıma da olabildiğince dikkat etmeye çalışıyorum. Tetkik ve tahlil sonuçlarım, dışarıda bir doktor grubu tarafından değerlendiriliyor. Bu doktorlar yıllardır sağlık durumumu takip ettikleri için konuya daha hakimler. Onların görüş ve önerileri de olacaktır mutlaka.

Bir süredir siyaset gündeminin tepesinde Kanal İstanbul bulunuyor. “İçeri”den Kanal İstanbul tartışmalarını nasıl yorumlarsınız?

Tamamıyla yandaşlara rant sağlama amacı taşıyan bu projeyi birçok şeyde olduğu gibi yerli-milli ilan ederek toplumu kamplaştırmanın, bölmenin aracı haline getirmeye çalışıyorlar. Halk istemiyorsa kimse yapamaz ancak halkın da bunu görünür kılması gerekir. İstanbul’u tümüyle bitirecek bu projenin halka rağmen yapılabileceğine inanmıyorum.

Türkiye’nin Suriye’deki sorunu, İdlib’ten yeni sığınmacı akını, Kürt sorununda yaşanan çözümsüzlük, kayyumlar, Kanal İstanbul tartışmaları ve Libya’ya asker gönderme planları düşünüldüğünde, HDP’nin de çağrısını yaptığı erken seçim ihtimali sizce yakın mıdır?

Seçim 2023’ten önce yapılacaktır. Çünkü bu haliyle sürüp gidemez. Ekonomi battı, adalet çöktü, işsizlik tavan yaptı, zulüm sokaklara kadar indi ve Türkiye bir çöküşle karşı karşıya. Seçim erken olacak ama önemli olan makul, güçlü bir demokratik hükümet alternatifinin ortaya çıkmasıdır. Büyük bir demokrasi ittifakı oluşursa AKP seçime gitmek zorunda kalır. Çünkü böyle bir ittifak hem mücadeleyi büyütür hem de halkın umudunu. Yoksa herkes görüyor ki AKP daha şimdiden kaybetmiş durumdadır…