Demirtaş hakkında bir iddianame daha

Saray'a giden Başsavcı, Erdoğan'ın Pınarhisar Cezaevinde kaldığı dönemde cezaevi savcısı olduğu ve cezaevinde düzenlenen mangal partisine katılmıştı.

Demirtaş hakkında bir iddianame daha

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a yönelik sözleri nedeniyle bir iddianame daha hazırlandı. Demirtaş hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle yeni bir iddianame düzenlendi.

Demirtaş, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın nikahın hemen ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesini eleştirmişti. Avukat Cahit Kırkazak, Demirtaş’ın Kocaman hakkındaki sözlerini Twitter hesabından “Bir zamanlar kimi savcılara zırhlı araçlar bile hediye edildi, yine de yargılanmaktan kurtulamadılar. Elinize tutuşturulan hediye poşetleri sizi yargılanmaktan kurtaramayacaktır” diye aktarmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Demirtaş’ın bu sözlerine ilişkin 3 yıla kadar hapis istemiyle bir iddianame daha hazırladı.

HDP’nin eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tahliyelerini engelleyen Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, geçtiğimiz haftalarda yaptığı lüks tatille gündeme gelmiş, nikahından hemen sonra da Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmişti. Saray’a giden Başsavcı, Erdoğan’ın Pınarhisar Cezaevinde kaldığı dönemde cezaevi savcısı olduğu ve cezaevinde düzenlenen mangal partisine katılmıştı.

Kocaman, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş lehine karar verdiği akşam Erdoğan’la Saray’da bir görüşme gerçekleştirmiş, Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında tutuklama kararı verilen soruşturmayı da başlatan isim olmuştu. Demirtaş, Kocaman’a “Buyursun gelsin, mangal partisi yapalım” sözleriyle tepki göstermişti.