Dardanel'de işçiler 'Semptomları ağır değil' diye çalıştırılıyorlar

DİSK'e bağlı Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Çanakkale'deki Dardanel fabrikasında 56 işçinin Covid-19 nedeniyle tedavi gördüğünü açıkladı.

Dardanel'de işçiler 'Semptomları ağır değil' diye çalıştırılıyorlar

Çanakkale’de bulunan Dardanel fabrikasında, işçilerin fabrikaya kapatılarak çalıştırması skandalı tepkilere rağmen devam ediyor.

İl Hıfzısıhha Kurulu, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Valiliği’nin kararı doğrultusunda gündüz fabrikada çalışan işçiler, akşamları ise zorunlu olarak karantina yurtlarında tutuluyor.

bianet’e konuşan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, İl Sağlık Kurulu’nda bulunan sağlıkçılardan 2 Ağustos’ta aldığı bilgiye göre; 56 işçinin şu an hastanede Covid-19 tedavisi gördüğünü söyledi.

56 işçi ile birlikte toplamda 153 işçinin Covid-19 tanısı konduğunu belirten Aslan, şöyle devam etti:

“Hastanede tedavi gören işçilerin dışındakilerin semptomlarının ağır olmadığı bu nedenle çalışmaya devam ettikleri söylendi. Şu ana kadar bizim söylediğimiz hiçbir şey yalanlanmadı. Çanakkale Hıfzı Sıhha Kurulu, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi bu kadar işçi hasta değil diyen olmadı.”

Aslan işçilerin fabrikaya kapatılmasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Bu çalışma sisteminden vazgeçilmesi için her türlü çabayı gösteriyoruz fakat kararda imzası bulunan İl Sağlık Müdürlüğü, Belediye, Valilik ve çeşitli alanlardaki görevli doktorlar var, hala bir açıklama yapmış değiller. İmza atan bütün bu kurumların hepsi de kararın arkasında duruyorlar, vazgeçmiş değiller. Ortada somut yanlış bir durum var. Belediye ile görüştüğümüzde özeleştirel yaklaştı ve imzayı çekecekleri yönünde bir tutum içine girdiler, ancak imzalarını hala geri çekmediler.”

Enfekte olan işçiler ile hasta olmayanların ayrı tutulmadığına dikkat çeken Aslan, son olarak şunları söyledi:

“Kadınlar ve erkekler ayrı yurtlarda kalıyor. ‘Herkesin özel odası var. Fabrikadan çıkıp gidip özel odasında kalıyor yurttan çıkıp fabrikada çalışıyor’ deniliyor. Enfekte olanlar ile olmayanlar arasında hiçbir ayrım yapılmış değil, yani enfekte olmayan diğer işçilerde risk altında bu durumda.”