Cumhurbaşkanlığından 'Korona bağışları nerede?' sorusuna, 'Aile Bakanlığına sorun' yanıtı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, korona virüsü salgınına karşı başlatılan bağış kampanyasında toplanan paraların akıbetiyle ilgili konunun Aile Bakanlığı'nın görev ve yetki alanında olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığından 'Korona bağışları nerede?' sorusuna, 'Aile Bakanlığına sorun' yanıtı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ‘Biz bize yeteriz’ sloganı ile başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası kapsamında Cumhurbaşkanlığı sitesine göre şu ana kadar 2 milyar 100 milyon 418 bin 119 TL bağış toplandı. Bağışın 66 milyon 114 bin 310 TL’si SMS yoluyla yapıldı.

Toplanan bağışın nereye nasıl harcanacağı konusunda ‘şeffaflık’ tartışmaları devam ederken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kampanyada toplanan bağış miktarına ve akıbetine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle 2 ayrı yazılı soru önergesi verdi.

Özel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar için başlatılan dayanışma kampanyası kapsamında toplanan bağışın hak sahiplerine ulaşmadığına dikkat çekerek, “Bu kampanyada toplanan bağış nereye harcanmıştır?” diye sordu.

Gazete Duvar‘dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre Özgür Özel’in soru önergesine cevap veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bağış kampanyasına ilişkin soruların Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşların görev alanına girmediği yanıtını verdi. Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı kampanya detayları için adres olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı gösterdi.

GENSORU VE SORU ÖNERGESİ FİİLEN KALDIRILDI

Özgür Özel, yazılı soru önergesine verilen cevaba tepki gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Meclisi’nin denetim mekanizmalarından gensoru ve sözlü soru önergesi hakkının fiilen kaldırıldığını ifade eden Özel, “En etkili denetim mekanizmalarından olan yazılı soru önergelerine ya yanıt verilmemekte ya da yanıtların içi boşaltılmaktadır. Bu konuda ilk sırayı maalesef Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay çekmektedir. Kendi yanıtlaması gereken önergeleri dahi aynı yanıt içerikleriyle başka bakanlıklara havale etmek konusunda tereddüt göstermemektir” dedi.