Cübbeli'ye övgüler: On numara insan, Yahu kıyılmaz bu adama...

Ahmet Hakan Cübbeli Ahmet için, "İnsani ilişkilerde on numara... Karşısındakinin kendisine yönelik tüm önyargılarını kıracak sofistike hamleler yapmasını iyi başarıyor. Bir süre sonra 'Yahu kıyılmaz bu adama' demeye başlıyorsun." dedi.

Cübbeli'ye övgüler: On numara insan, Yahu kıyılmaz bu adama...

Uşşaki “şeyh”inin 12 yaşındaki kız çocuğunu istismar etmesi sonrası cemaat ve tarikatlar bir kez daha tartışma konusu olurken, küçük kızın ifadesine göre ayrıca, Uşşaki ‘şeyh’i Fatih Nurullah’ın istismarına ‘Dergah’ta 10 yaşındaki başka bir kız çocuğu da maruz kaldı.

Dün CNN Türk, AKP’nin sıkı destekçisi olduğu İsmailağa cemaatinin “medyatik” yüzü ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’yü konuk etmiş, ‘harika çocuk’ ilan etmişti.

Bugün Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Cübbeli Ahmet’e ilişkin gözlemlerini köşesine taşıdı. Ahmet Hakan yazısında, “Cübbeli Ahmet insani ilişkilerde on numara, bir süre sonra ‘Yahu kıyılmaz bu adama’ demeye başlıyorsun” ifadelerini kullanırken, Cübbeli’ye övgüler yağdırdı.

Hakan’ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Herkesin sandığından daha geveze Cübbeli… Konuşmayı çok seviyor. Zavallı konular, onun elinde resmen detaylara boğuluyor. Eşiyle geldi programa. Eşi, en büyük yardımcısı ve destekçisi… Kılık kıyafetini eşi belirliyormuş. Telefonlarına eşi cevap veriyor. Stüdyoda reklam aralarında en büyük taktiği eşinden alıyor. Bazıları askerlik hatırası anlatmayı sever ya… Cübbeli de cezaevi hatıraları anlatmaya bayılıyor. Uzun uzun, tadını çıkara çıkara cezaevi hatırası anlatıyor.

Bir yastıklama üstadı Cübbeli… Sorularla sıkıştırılamıyor. Sert soruyu önce bir güzel yastıklıyor, ardından sorunun sabun gibi elden kaymasını sağlıyor. Bir anlatısı var Cübbeli’nin… O anlatıyı, kendi çizdiği bir mantığın sistematiğine oturtmuş. O sistematikten milim sapmıyor. Zor bir iştir bunu başarmak. Cübbeli, bunu başaracak denli zeki. Bir sağduyusu da var. En kabul edilemez bulunabilecek görüşlerini bile inceden ballandırarak ve kabul edilebilir sınırlar içine çekerek dile getirmesini başarıyor.

İnsani ilişkilerde on numara… Karşısındakinin kendisine yönelik tüm önyargılarını kıracak sofistike hamleler yapmasını iyi başarıyor. Bir süre sonra ‘Yahu kıyılmaz bu adama’ demeye başlıyorsun. ‘Ben bir garibim, ben tek başımayım, benim arkamda kimse yok’ yaklaşımını hiç elden bırakmıyor. Öyle ustalıkla yediriyor ki konuşmalarının arasına bunu, ilk bakışta pek çakamıyorsun.

Bir humor duygusu var. Bıraksan gülecek ve güldürecek. Polemikçi bir yapısı da var. ‘Reddiye’ adı altında yığınla polemik yapmış. Aşırı geleneksel, aşırı tutucu, aşırı rivayetçi olmasına rağmen taktikleri, stratejileri, üslubu pek modern ve yenilikçi. Bu yönüyle kafa karıştırıyor.”