Cübbeli Ahmet'ten ‘bulaşıcı mikroplardan korunma’ duası

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk bugünkü yazısında, “Bilim adamları yeni tip koronavirüs’le (Kovid-19) uğraşırken, tarikat ve cemaatlerde de bu konuda dua, muska yarışı var.” düşüncesini dile getirdi.

Cübbeli Ahmet'ten ‘bulaşıcı mikroplardan korunma’ duası

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk bugünkü yazısında, “Bilim adamları yeni tip koronavirüs’le (Kovid-19) uğraşırken, tarikat ve cemaatlerde de bu konuda dua, muska yarışı var.” düşüncesini dile getirdi. Öztürk ayrıca kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün koronavirüs’e karşı 132 kez ‘bulaşıcı mikroplardan korunma’ duası önerdiğini ve Gavs’ın koronavirüsle görüştüğüne dair safsatalara da değindi.

Öztürk’ün yazısından ilgili kısım şu şekilde;

Cübbeli Ahmet Hoca’nın gönderdiği duaların başında günde 132 kez okunması gereken “Bulaşıcı mikroplardan korunma” duası var. Sabahakşam ayrıca bulunduğu her mekanda okuyana, oradan ayrılana kadar hiçbir şeyin zarar vermeyeceği ayrı bir dua yer alıyor. Sabah-akşam üçer kez okuyana hiçbir şeyin zarar vermeyeceği hadisten zikredilen dua da bulunuyor. Amansız dertlerin şifası için, özellikle bulaşıcı hastalıkların gitmesi için sıkça salavat okunması öneriliyor. “İlacı bulunmamış kötü hastalıklardan sığınma duası”nın yanı sıra, bulaşıcı virüslerin zararını def için her namazdan sonra üçer kez okuyana hiçbir mikrop bulaşmayacağı açıklaması da yer alıyor. Okuyan ya da abdestliyken üzerinde taşıyan kişiyi ve aile fertlerini bulaşıcı mikroplardan koruyan bir dua da Cübbeli Hoca’nın önerdiği duaları arasında. Menzil tarikatının sayfasında yayınlandığı öne sürülüp sosyal medyada paylaşılan bir nottan söz ediliyor. Koronavirüs dünyayı kasıp kavururken Gavs, mana aleminde virüsle görüşür. Virüs dile gelip, “Ey Gavs, bana Covid-19 derler, vazifem yer yüzünü sarıp Ademoğlunu cezalandırmaktır. Müsaade edersen Türkiye’ye de musallat olacağım” der. Gavs “Müsaade etmiyorum. Ben sağ olduğum müddetçe sana Türkiye’de selamet yoktur” der ve bunun üzerine virüs gider.