Cinping’den koronavirüs açıklaması

Çin lideri, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin 'artık olumlu sonuçlar verdiğini' vurguladı.

Cinping’den koronavirüs açıklaması

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, yeni tip koronavirüsün yayılmasını önleme ve kontrol etme yönünde alınan tedbilerin artık olumlu sonuçlar vermeye başladığını söyledi.

Çin Devlet Konseyi’nin açıklamasına göre Şi Cinping, Kamboçya Başbakanı Hun Sen ile görüşmede, “Halihazırda Çin hükümeti ve Çin halkı, yeni tip koronavirüsün neden olduğu pnömoninin yayılmasına karşı mücadelede elinden geleni yapıyor. Çin Komünist Partisi ve hükümetimiz, halkı ve uluslararası topluma karşı duyduğu tüm sorumlulukla en katı ve kapsamlı önleyici ve kontrol tedbirlerini aldı” ifadelerini kullandı.

Çin lideri, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin ‘artık olumlu sonuçlar verdiğini’ vurguladı.

Hastalığın yayılmasına karşı mücadelede zafer kazanmak için gereken tüm kararlılık ve imkanlara sahip olduklarını kaydeden Şi, “Diğer ülkelerle işbirliğini güçlendirerek açıklık ve şeffaflık ilkelerine sadık kalmaya, salgın ile mücadelede etkili işbirliği çabalarını ve halk sağlığı alanında küresel ve bölgesel güvenliği sağlamaya devam edeceğiz” diye ekledi.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Öte yandan Çin’de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle can kaybı 564’e, virüs bulaştığı teşhisi koyulan kişi sayısı ise 28 bin 18’e çıktı.