Cihatçılar İdlib'de Suriye ordusuna saldırdı

İdlib bölgesindeki militanların 3 kez Suriye ordusuna saldırdığını belirten Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, tüm saldırıların püskürtüldüğünü kaydetti.

Cihatçılar İdlib'de Suriye ordusuna saldırdı

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Yuriy Borenkov, bugünkü basın toplantısında, İdlib’de saldırılarda 8 Suriye ordusu askerinin ve 6 cihatçının öldüğünü akatardı.

Borenkov, “22 Ocak günü, İdlib’de faaliyet gösteren Türkistan İslam Partisi terör örgütü birlikleri 3 kez hükümet ordusuna saldırdı” dedi.

Yaklaşık 30 militanın, silahla donatılan 4 arazi aracıyla Herbet-Mazian–Faruan yönündeki ani saldırıyla Suriye ordusu mevzilerini ele geçirmeye çalıştı. Saldırı püskürtülürken 3 militan öldü, 7’si daha yaralandı. Saldırıda, 3 Suriyeli asker öldü, 8 kişi daha yaralandı.

İkinci saldırı Gadfa–Ebu Defne yönünde gerçekleşti. Yaklaşık 10 militan, büyük kalibreli makineli tüfeklerle donatılan 4 arazi aracıyla Suriye ordusuna saldırdı. Saldırı püskürtülürken 2 militan öldü, 5 militan daha yaralanırken Suriye ordusu 3 askerini kaybederken, 8 asker daha yaralandı.

Deyr el-Garoy–Maysruna yönünde de bir saldırı gerçekleşti. Yaklaşık 20 militan, El Tah yerleşimi yönünde ilerlemeye çalıştı. Militanlar durdurulurken biri ölü 4 militanın etkisiz hale getirildiği, 2 askerin öldüğü ve 5 askerin de yaralandığı ifade edildi.

Borenkov, cihatçıların Halep şehrine saldırılarının devam ettiğini, son 24 saatte aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 12 sivilin öldüğünü, 20 sivilin de yaralandığını aktardı.