CHP'li Murat Emir: Ankara alarm veriyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, korona virüsü vaka sayılarının giderek artığına vurgu yaptı, “Ankara’daki kamu hastanelerinde yatak kalmadı” dedi.

CHP'li Murat Emir: Ankara alarm veriyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, koronavirüs salgını kapsamında geçilen ‘normalleşme’ sürecinde vakaların giderek artığına dikkat çekerek, Ankara’daki kamu hastanelerinin alarm vermeye başladığını kaydetti.

1 Haziran itibari ile başlayan ‘normalleşme’ sürecinde pandemi hastanelerinin yanı sıra diğer hastanelerin de dolmaya başladığını ifade eden Emir, “1 Haziran’dan itibaren ‘yeniden açılma’ süreci ilan eden hükümet, Covid-19 vakalarının giderek artmasına rağmen, tamamen ekonomik kaygılarla bu kararında ısrarcı oluyor. Hükümet, bu ısrarıyla halkın sağlığıyla da oynuyor. Ankara’da şu anda Gölbaşı ve Gazi Mustafa Kemal Devlet hastaneleri ile Yenimahalle, Keçiören, Ankara ve Gülhane Eğitim Araştırma hastaneleri olmak üzere toplam 6 kamu hastanesinde 2 bin 523 yatak ile 340 yoğun bakım yatağı tamamen dolmuş durumda” dedi.

“BİLKENT ŞEHİR HASTANESİ’NDE YATAKLAR DOLDU”

Bilkent Şehir Hastanesi’nde de yoğunluk yaşandığının altını çizen Murat Emir, şu bilgileri verdi:

“Covid-19 hastalarına Bilkent Şehir Hastanesi’nde de bir kule ayrılmıştı; fakat burası dolunca diğer servisler ve yoğun bakım ünitelerine de Covid-19 hastaları alınmaya başladı. Bilkent’te de 3 bin 269 yatak ile 659 yoğun bakım yatağı dolmuş vaziyette. Buralarda da yer kalmadığını biliyoruz. Hastaların büyük çoğunluğu ilaç tedavisi ile evlerine gönderiliyor. Yatması gereken hastalar ise acil servislerde bekletiliyor, yatak açılınca ancak yatış verilebiliyor. Diğer hastaneler de Covid-19 başvurularından dolayı başka hastalara hizmet veremez duruma geldi. Son olarak Gazi Üniversitesi Hastanesi, iki servisini Covid-19’a ayırmak zorunda kaldı.”

“SAĞLIK BAKANLIĞI KONTROLÜNÜ YİTİRDİ”

Covid-19 nedeniyle yaşanan yoğunluğun sosyal mesafe ve hijyen kurullarını da geri plana attığını belirten Emir, Ankara’nın “alarm” verdiğini vurguladı. Emir, “Normalleşme sürecinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun pandemi sürecinde özel hastanelere yapmış olduğu salgın bakım hizmeti ödemesini sonlandırması da bu tablonun ağırlaşmasına sebep olmuştur. Ankara, alarm veriyor. Pandemi ile ilgili bakanlığın halka karşı dürüst olması ve bu süreci şeffaf bir şekilde yönetmesi gerekiyor. Ancak, vaka sayılarının düştüğünü iddia eden Sağlık Bakanlığı, kontrolü yitirdi, süreci yönetemiyor” ifadelerine yer verdi.

Söz konusu yoğunlukta kronik hastalığı olan kişilerin de risk altında olduğunu ifade eden Emir, “Tüm bunlara ek olarak sadece Covid-19 hastası kabul etmesi gereken pandemi hastanelerini sağlık kurulu hizmetine de açtılar ve günlük 100’ün üzerinde Sağlık Kurulu hastasına hizmet veriliyor. Yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunan bu hastaların, COVID hastalarıyla aynı ortamda sağlık hizmeti almaları büyük bir risk oluşturuyor” dedi.