CHP'den kanun teklifi: Temizlik ürünlerinde KDV yüzde 1'e düşürülsün

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, temizlik ürünleri ve dezenfektanlar için KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP'den kanun teklifi: Temizlik ürünlerinde KDV yüzde 1'e düşürülsün

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında temizlik ve hijyen ürünleri ile dezenfektanlardaki KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi.

Kişisel temizlikte en çok kullanılan malzemelerin su ve sabun olduğuna dikkat çekilen teklifte “Ölümcül olabilen koronavirüs tehlikesinin bütün dünyayı etkisi altına aldığı bu son günlerde temizlik, temizlik ve hijyen ürünleri ile dezenfektanlar daha da önem kazanmıştır. Bu ürünlere bütün vatandaşlarımızın uygun fiyatla kolayca ulaşabilmesi gerekmektedir.” denildi.

Başta sabun olmak üzere çoğu temizlik malzemelerinde KDV oranının yüzde 18 olarak uygulandığı hatırlatılan teklifte “Koronavirüs tehlikesinden sonra ülkemizde birçok tedbirin alındığı bir dönemde, temizlik ve hijyen ürünlerindeki KDV oranlarının düşürülmesi, vatandaşların bu ürünlere uygun fiyattan daha kolay ulaşmalarını sağlayacaktır. Bu nedenle de temizlik ve hijyen ürünleri ile dezenfektanlardaki KDV oranının yüzde 1 olarak uygulanması, devletimize koronavirüsle mücadelesinde destek sağlayacak bir unsur olacaktır” ifadeleri kullanıldı.