CHP'den Erdoğan'a: Törenlere neden katılmadığını açıkla, özür dile

Anıtkabir’de, Birinci Meclis binasında ve TBMM Genel Kurulu’nda yapılan törenlere katılmayan Erdoğan'a CHP'den "açıklama" ve "özür" çağrısı geldi.

CHP'den Erdoğan'a: Törenlere neden katılmadığını açıkla, özür dile

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 23 Nisan törenlerine katılmamasına tepki gösterdi.

Meclis’in açılışının 100. yıl dönümünde, Anıtkabir’de, Birinci Meclis Binasında ve TBMM Genel Kurulu’nda yapılan törenlere bir genel başkan hariç, Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi parti genel başkanlarının katıldığını belirten Öztrak, “Bir tek Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ne Anıtkabir’deki, ne Birinci Meclis Binasındaki, ne de TBMM Genel Kurulundaki törenlere katılmamayı tercih etmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin Genel Başkanı olarak, bu törenlere neden katılmadığını milletimize açıklama ve özür borcu vardır” dedi.

Önceki Cumhurbaşkanlarının da Meclis’te yapılan 23 Nisan törenlerine zaman zaman katılmadıkları yönünde yapılan açıklamaları, “Onların hiçbiri aynı zamanda Meclis’te grubu bulunan bir siyasi partinin genel başkanı değildi” sözleriyle yanıtlayan Öztrak, “Sayın Erdoğan partisinin Genel Başkanıdır. Ucube tek adam rejimini kendi istemiş ve böyle bir tercihte bulunmuştur. TBMM’ye saygı duyan her Genel Başkan gibi Sayın Erdoğan’ın da TBMM’nin 100. Kuruluş Yıl Dönümü törenlerine katılması gerekirdi” dedi.

Salgının törenlere katılmama bahanesi olamayacağını belirten Öztrak, “Kaldı ki Sayın Erdoğan, dün akşam televizyonlar karşısına çocuklarımızla beraber, hiçbir sosyal mesafe ve korunma kuralına uymadan çıkmıştır. Kendi koyduğu kurala kendi uymayarak hem çocuklarımıza hem de milletimize kötü örnek olmuştur” dedi.