Cezaevlerinden 9 ayda 396 işkence başvurusu yapıldı

Adalet Bakanlığının soru örnergesi üzerine verdiği yanıtında, cezaevlerinden 9 ayda 396 işkence başvurusu yapıldığı belirtildi.

Cezaevlerinden 9 ayda 396 işkence başvurusu yapıldı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun tutuklu ve hükümlülerin maruz kaldıkları işkence-kötü muameleye ilişkin soru önergesine bir yıl sonra yanıt veren Adalet Bakanlığı, cezaevinde bulunanların bakanlığa 9 ayda 396 işkence ve kötü muamele başvurusu yaptığını açıkladı.

Tanrıkulu, Adalet Bakanlığı’na “Tutuklu, hükümlü veya yakınlarına kötü muamele, şiddet, insanlık onuruna yakışmayacak şekilde muamele, sağlık hakkına erişim gibi konularda ilgili mercilere ulaşmış kaç şikâyet bulunmaktadır?” diye sordu.

Cezaevlerinin STK’ler tarafından denetlendiği belirtilen Bakanlık yanıtında, şöyle denildi:

“Hükümlü ve tutukluların sağlık ve yaşam koşulları, iç güvenlik, sevk ve nakil işlemleri ile ilgili aksaklık ve eksiklikler yetkili mercilere bildirilmektedir. 15 Temmuz sonrasındaki süreçte ceza infaz kurumlarında kötü muamele ve işkenceye dair medyada yer alan iddiaları takip etmek üzere Bakanlığımız Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde özel bir birim oluşturulmuştur.”

“Hükümlü ve tutuklulara karşı kötü muamele vakalarının yaşanmaması için mevzuatımızda köklü değişiklikler yapılmıştır” denilen yanıtta, 1 Ekim 2019’dan 18 Haziran’a kadar 396 işkence ve kötü muamele başvurusu yapıldığı belirtildi.