Cezaevindeki Barış Pehlivan'dan AKP'li gazeteye yanıt

Barış Pehlivan, Silivri Hapishanesi’nden yaptığı açıklamada Sabah gazetesinin yaptığı yayınlara yanıt verdi.

Cezaevindeki Barış Pehlivan'dan AKP'li gazeteye yanıt

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun tutuklanmalarının üzerinden yaklaşık 2 ay geçti. Gizli yürütüldüğü söylenilen soruşturmanın içeriğini avukatlar dahil olmak üzere Türkiye, sızdırmalar sonucu AKP’li Sabah gazetesinden öğrendi.

Soruşturma dosyasında sızdırılacak bir şey kalmayınca, bu sefer Pehlivan’ı cezaevinde ziyaret edenlere sıra geldi.

Sabah, geçen günlerde, Barış Pehlivan’ı Silivri Hapishanesi’nde Avukat Akerke Abdykalykova Onat’ın ziyaret ettiğini, Onat’ın FETÖ sanığı olduğunu yazdı. Görüşmenin 10 dakika sürdürdüğünü yazan Sabah, Onat’ın ziyareti üzerinden Barış Pehlivan’ı karalamaya çalıştı.

‘’ERGENEKON DİYE BİR ŞEY YOK’’

Odatv’nin haberine göre Pehlivan şu ifadeleri kullandı:

“Sabah Gazetesi’nden görüyorum ki, tutuklu olmamızdan hukuki bir delil bulamayanlar beni karalamaya çalışıyor. İddia edilen görüşme cezaevine yeni girdiğim bir süreçte yaşandı. Aylardır avukat görüşüne giderken, hangi avukat ile görüştürüleceğim söylenmiyor. O gün de ben zaten başka avukatlarla görüşme halindeyken yanlış bilmiyorsam İstanbul Barosu Başkanlığı’na aday olan Çiğdem Koç, yanında başka bir kadın avukat ile görüş odasına geldi. Kendilerini ilk kez orada gördüm.

Kısa süren görüşmenin çok büyük bir bölümü Çiğdem Koç ile gerçekleşti. Avukat Koç, Saray’ın Ergenekon ile kavga ettiğini ve bu yaşananların bunun sonucu olduğunu bana söyledi. Ben de kendisine ‘Ben kendim Ergenekon yalanı ile 19 ay hapis yatmış birisiyim, bu teziniz büyük bir yalan, Ergenekon diye bir şey yok.’ dedim.

Ben kimsenin daha önce hangi suçlamadan, hangi delillerle gözaltına alındığını ya da tutuklandığını bilebilecek biri değilim. Böyle bir görevim de yok. Masumiyet karinesine de inanan ve 17 yıldır gazetecilik yapan birisi olarak böylesi bir avukat görüşünün suçlama konusu yapılmasını da büyük bir hukuksuzluk olarak değerlendiriyorum.”

“İMZAMIN OLMADIĞI BİR KAĞIT ÜZERİNDEN YENİ BİR SALDIRI YAPIYORLAR ”

Barış Pehlivan, Sabah’ın yayımladığı belgelere ilişkin de şunları kaydetti:

“Cezaevine girişte darp edildiğim, şiddet gördüğüm kamera görüntüleriyle de sabit olmasına rağmen, bana altında imzamın olmadığı bir kağıt üzerinden yeni bir saldırı yapıyorlar. Ben cezaevine girene kadar darp ve cebir görmedim şerhi ile yani cezaevinde darp ve cebir gördüm diyerek bir belge imzaladım. Zaten o belge de soruşturma dosyasında var. Ancak, imzamın olmadığı ve iddia edilen belgeyi hatırlamıyorum.

Neden cezaevi şerhli yani darp gördüğümü anlatan bir belge imzalattıktan sonra, bu kez görmediğimi iddia eden ama altında imzamın olmadığı bir kağıdı piyasaya sürer?”