Cezaevinde görüşler 1 Haziran'dan itibaren başlıyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cezaevlerinde 1 Haziran'dan itibaren kapalı görüşlerin yapılmaya başlayacağını, 16 Haziran itibariyle de tüm duruşmaların başlayacağını açıkladı.

Cezaevinde görüşler 1 Haziran'dan itibaren başlıyor

Adalet Bakanı Gül, “Adalet Hizmetlerinde Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu”na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gül’ün açıklamaları şöyle:

CEZAEVLERİNDE KAPALI GÖRÜŞLER BAŞLIYOR: 1 Haziran’dan itibaren kapalı görüşler yapılmaya başlanacaktır. Tüm tedbirleri titiz bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Kılavuzları hazırladık. Bu kılavuzlar adli teşkilatlarımıza gönderilmiş durumdadır. Bunlara uygun olarak çalışmalarımızı yapacağız.

ADLİYELERE GİRİŞTE YENİ DÖNEM: Adliyelere girişte ateş ölçümü yapılacak, ateşi 38 dereceyi geçenler sağlık kurumuna yönlendirilecek. Adliyelere girecek kişi ve duruşma salonuna alınacak izleyici sayıları sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak belirlenecek. Cezaevlerine ilişkin daha önce aldığımız tüm tedbirleri titiz bir şekilde uygulamaya ve bu tedbirleri sürdürmeye devam edeceğiz.

SOSYAL MESAFE KURALINA UYULACAK: Duruşma, cumhuriyet savcılıklarına müracaat, icra takibi gibi işlerde sosyal mesafe kuralları uygulanacak, en az bir metre aralıklarla zemin işaretlemesi yapılacak. Ortak alanlarda bulunan koltuklar azaltılacak. Adliye içinde ve otopsi, olay yeri inceleme, keşif ve icra gibi dışarıdaki iş ve işlemlerde hakim, cumhuriyet savcıları ve tüm personel için önlük, maske, koruyucu gözlük ve eldiven gibi malzemeler hazır bulundurulacak. Adliyelerde merkezi havalandırma sistemleri kullanılmayacak, duruşma salonlarında dış ortam havalandırması yapılacak.

PERSONELİN ÇALIŞMA ŞARTLARI: Güvenlik personeli ve ön büro çalışanları, tıbbi maske ve koruyucu gözlük kullanacak, ön bürolar dış mekanlarda konumlandırılacak. Mahkeme ve cumhuriyet savcılığı kalemleri, ön bürolar ve icra daireleri, cam veya şeffaf bölmelerle kapatılacak, temizlikleri her gün yapılacak, bu alanlarda yeterli sayıda antiseptik bulundurulacak. Duruşma salonları, kalem odaları ile icra dairelerinde çalışma düzeni 4 metrekareye bir personel düşecek şekilde planlanacak. Hakimler, savcılar, avukatlar ve tüm personel maske kullanacak. Duruşmaların haftanın her gününe ve gün içine yayılmasını sağlayacak düzenlemeler yapılacak. Cumhuriyet savcılıklarına müracaatta, sanık, tanık, müşteki gibi kişilerin sıra beklememesi için yeterli zaman aralığı bulundurulması sağlanacak.