Çelik: Rejim unsurları artık bizim için hedeftir

Çelik, "Rejim unsurları artık bölgede bizim için hedeftir, rejim bölgede bir terör örgütü unsuru gibi davranmaktadır" ifadelerini kullandı.

Çelik: Rejim unsurları artık bizim için hedeftir

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Rejim unsurları artık bölgede bizim için hedeftir, rejim bölgede bir terör örgütü unsuru gibi davranmaktadır” ifadelerini kullandı.

CNN Türk canlı yayınına bağlanan AKP Sözcüsü Çelik, İdlib’deki Suriye ordusuyla karşı karşıya gelişle alakalı değerlendirmelerini paylaştı. İdlib’de Suriye ordusuyla girilen çatışma sonucu 4 askerin hayatını kaybettiği ifade edilmişti.

Çelik’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“İdlib’deki çatışmaların sürmesiyle ilgili görüşmeler sürüyordu. Rusya tarafı oradaki terör hareketliliğinden bahsedip onlara müdahale edildiğini söylüyordu. Biz de tabii buradaki bilgilerimizi paylaşıyorduk. Koordinasyonun azami düzeyde olması gerektiğini hatırlatıyorduk.”

“Ayrıca sayın Cumhurbaşkanımızla Putin arasında anlık istihbarat paylaşımına kadar tarafların kontrollü olması şeklinde bir yaklaşım vardı. Şimdi açık bir şekilde rejim koordine edilmesine rağmen TSK unsurlarına kasten saldırdı.”

“Bu tabii ki İdlib Muatabakatı’nın ihlali anlamına gelir. Açık bir ihlal anlamına geliyor. Karşılığında da TSK unsurlarımız da rejim unsurlarını hedef aldı ve imha etti. Bu tabii Rusya’nın himayesindeki rejimin Rusya’nın altına imza attığı mutabakatın açık ihlal etti ve bunu dinlemediğini ifadesidir. Bu durum Rusya ve Türkiye arasında konuşulacaktır.”

“Bu saldırıya cevap verdik ve devamı da gelecektir. Mutabakatın ihlal edilmesi bölgedeki rejim hedeflerinin doğrudan hedef haline gelmesine neden olacaktır. Saldırı göç hareketini yeniden başlatacaktır.”