Çavuşoğlu'nun 'S-400'ler konusunda ortak çalışalım teklifi geldi' açıklamasına ABD'den yalanlama!

Çavuşoğlu'nun "ABD'den F-35 ve S-400'ler konusunda ortak çalışalım teklifi geldi" açıklamasını ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yalanladı.

Çavuşoğlu'nun 'S-400'ler konusunda ortak çalışalım teklifi geldi' açıklamasına ABD'den yalanlama!

Çavuşoğlu’nun ‘ABD’den F-35 ve S-400’ler konusunda ortak çalışalım teklifi geldi’ açıklamasına ABD tarafından yalanlama geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “ABD’den F-35 ve S-400’ler konusunda ortak çalışalım teklifi geldi” açıklamasını ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yalanladı.

Çavuşoğlu ABD’den bu yönde bir teklif geldiğini hatta ‘teknik görüşmeler başladı’ ifade ederek,”S-400’ler nedeniyle CAATSA uygulandı. ABD’de yeni yönetimle olumlu bir ilişki sürdürmeyi amaçlıyoruz. ABD yaptırım kararından sonra bize F-35 ve S-400’ler konusunda ortak çalışalım teklifi geldi. Biz o teklife de evet dedik ve görüşmeler de başladı” demişti.

Euronews Türkçe’nin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, S-400 yaptırımları ve F-35’ler ile ilgili bir çalışma gurubunun olmadığını söyledi.

Konuyla ilgili gazetecilerin sorusuna elektronik posta yoluyla cevap veren üst düzey ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, “Yaptırımların mevcut karşılıklı askeri işbirliği üzerindeki etkisine ilişkin rutin çalışma düzeyinde istişareler var. Ancak bu ortak bir çalışma grubu değil” açıklaması yaptı.

Yetkili ayrıca “14 Aralık’ta Pompeo tarafından açıklanan yaptırımların tam olarak uygulanması konusunda mutabıkız” dedi.