Çavuşoğlu'ndan Bağdat ziyareti sonrası açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'taki temasları kapsamında Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el Hekim ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu'ndan Bağdat ziyareti sonrası açıklama

Çavuşoğlu, İranlı komutan Kasım Süleymani ve beraberindekilerin ABD tarafından hedef alınması ve Irak’taki ABD üslerine yapılan saldırıların bölgede ciddi bir gerginliğe yol açtığını belirterek, “Biz Irak’ın dış güçlerin çatışma alanı olmasını istemiyoruz” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, “Irak’ın yeniden inşasına yönelik çalışmalarda bazı zorluklarla karşılaşılırken, Irak’ın dış güçlerin yarattığı bu tür gerginlikten etkilenmemesi gerekiyor. Herkesin Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine herkesin saygı duyması gerekiyor” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin söz konusu gerginliklerin azaltılmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde başından beri çaba sarf ettiğini iddia ederek, “Başta İranlı ve ABD’li muhataplarımız ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres olmak üzere, diğer ülkelerin liderleri ve dışişleri bakanlarıyla yoğun bir diplomasi yürüttük” diye konuştu.

Çavuşoğlu ABD-İran gerilimine ilişkin ise şunları kaydetti:

“Gerginlikten tüm taraflar rahatsız. Gerginliği azaltmak için birlikte çalışıyoruz ve çalışmaya da devam etmemiz lazım. Henüz her şeyin bittiğini söylemek mümkün değil. Dün ABD ve İran’dan gelen, göreceli olarak daha sağduyulu mesajları olumlu karşılıyoruz, destekliyoruz. Ama gerginliğin tamamen ortadan kalkması için çalışmaya devam etmemiz lazım.”

Çavuşoğlu, Bağdat’ta Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakan Adil Abdulmehdi tarafından kabullerinde de bu konuları ele aldıkları bilgisini paylaşarak, “Tabii ki Irak’ın istikrarı, huzuru, barışı, bizim için de çok önemlidir. Bu yüzden biz bundan sonra yine Irak’ın istikrarına, terörle mücadelesine ve barışına katkı sağlayacağız” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Bağdat’taki temaslarında ikili ilişkileri de masaya yatırdıklarını anlatarak, “Şu zor günlerde bile, bir taraftan sorunları aşmak için çaba sarf ederken, diğer taraftan Irak’ın yeniden inşası ve kalkınması için birlikte çalışmamızın gerektiğinin farkındayız” dedi.

Kuveyt konferansında Irak için 5 milyar dolar kredi taahhüdünde bulunduklarını anımsatan Çavuşoğlu, bu kredinin Irak’ta gerçekleştirilecek önemli projelerde kullanılacağını aktardı.

Çavuşoğlu, bu projelerin hayata geçirilmesi konusunda birlikte çalıştıklarına işaret ederek, su, güvenlik ve diğer alanlarda da mevcut iş birliklerini daha ileriye taşıyacaklarını dile getirdi.