Çavuşoğlu: Turistlerin Türkiye'ye gelip tatil yapmasını sağlamamız lazım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı programda turizm konusunda açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu: Turistlerin Türkiye'ye gelip tatil yapmasını sağlamamız lazım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya ilçesinde yayın yapan Alanya Dim TV’de katıldığı programda açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, turizm konusunda yaptığı toplantılara değinerek “Almanya, Fransa ve İngiltere ile turizm konusunda 4’lü toplantı yaptık. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile iki sefer görüştük. Rus turistlerin de ülkemize gelmek istediğini biliyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’de turizmin yeniden başlaması için çalışma yürüttüklerini ifade ederek bunun için hem yurt içinde hem de yurt dışında görüşmeler yaptıklarını belirterek “Almanya ile ilişkilerimiz eskiye göre çok iyi. Sağlıklı şekilde götürüyoruz, bu anlamda verdiğimiz mesajlar, Almanya’da yer buldu” ifadelerini kullandı.

‘MERKEL SOĞUK GÖRÜNÜR AMA ÖYLE DEĞİLDİR’

Liderlerle iletişimine değinen Çavuşoğlu, şu ifadelerde bulundu.:

“Eğer siz karşı tarafa pozitif enerji veriyorsanız, karakter olarak, yapı olarak en soğuk olanları bile belli bir noktaya getirebiliyorsunuz. Mesela Boris Johnson’ın iletişim özelliği farklı, Trump’ın iletişim özelliği farklı. Obama’yla da sadece golf konuşmuyorduk ama birçok konuyu sohbet ortamında değerlendiriyorduk. Avrupa’dan mesela Merkel soğuk gibi görünür ama öyle değil aslında. Esprileri de yeri geldiği zaman iyi yapar.”

Yurt dışı uçuşların başlamasını hedeflediklerini belirten Çavuşoğlu, “Turizm sadece Antalya ve Alanya için değil, Türkiye için önemli. Bizim de önceliklerimizden bir tanesi. Kendim dışişleri bakanıyım ama Kültür ve Turizm Bakanımızın 4 tane yardımcısı var. Ben de onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu seneyi az hasarla geçeceğiz. Ondan sonra hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz” dedi.

‘TÜRKİYE’YE GELİP TATİL YAPMALARINI SAĞLAMAMIZ LAZIM’

Türkiye’ye gelmek için yabancı turistlerin istekli olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Biz biliyoruz ki Alman, Rus dostlarımız da Avrupa’daki, Türkiye’ye gelip de ülkemizi bilen herkes gelmek istiyor. Pandemi konusunda da diğer alternatif ülkelerdeki seviyeyi vaka ve diğer rakamlarla, sağlık kapasiteleriyle bizi kıyasladıkları zaman Türkiye ön plana çıkıyor. Bu nedenle gelmek istiyorlar. Gelmek istiyorlarsa da birlikte çalışmamız lazım. O insanların Türkiye’ye gelip tatil yapmasını birlikte sağlamamız lazım” dedi.