Çavuşoğlu: Rusya'nın Hafter'i ikna etmesini bekliyoruz

Çavuşoğlu, Libya'daki ateşkes çağrısına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu: Rusya'nın Hafter'i ikna etmesini bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya’da ateşkes çağrısına dair “Rusya’nın Hafter’i ikna etmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu, Fransa’nın silah desteğiyle kaosu devam ettirdiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Shirley Botchway ile görüştü. Burada ortak basın toplantısında görüşlerini ifade eden Çavuşoğlu, Libya’daki ateşkes çağrısına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, “Ateşkesin sağlanması konusunda çağrıda bulunuldu. Biz Sarraj hükümetini, Rusya Hafter’i ikna edecekti. Hafter çağrılarının tam tersi yanıt verdi. Bazı komşu ülkeler bunu bozmaya çalışacak. Fransa silah desteği ile kaosun devamını sağlıyor. Rusya’nın Hafter’i ikna etmesini bekliyoruz. Hafter de Libya’da bir aktör ama meşruiyeti yok. Ateşkes ve siyasi süreç için gerekeni yapacağız” diye konuştu.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“8 Ocakta Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldiklerinde ikili ilişkilerin yanın da malum ABD-İran gerginliği o zaman daha da tırmanıyordu. Aynı şekilde İdlib’deki ateşkesin yeniden tesis edilmesi ve Libya’da siyasi çözümde ilerleyebilmek için bir ateşkesin sağlanması. Öncelikle Libya konusunu açıklamak isterim. İki devlet başkanı baş başa görüştükten sonra açılış konuşmaları yapıldı. Sonra tekrar bir araya geldik. İçeride aldıkları kararları bize tebliğ ettiler. Biz de ortak bir açıklama konusunda çalışıyorduk. Sergey Lavrov’la da bunu açıkladık.”

“Bu gece itibariyle bir ateşkesin sağlanması konusunda iki devlet başkanı bir çağrıda bulundu. Buradaki mutabakata göre biz Türkye olarak meşru yönetim olan Sarrac’ı bu çağrıya destek vermeleri konusunda ikan edecektir. Rusya da Hafter’i ikna edecekti. Biz üzerimize düşeni yaptık. Hemen Trablus’ta temasa geçtik. Daha o akşam Sarrac yönetimi ortak açıklamayı desteklediklerini güçlü bir şekilde vurgulayan açıklamalar yaptılar. Ama Hafter’den böyle bir açıklama gelmedi. Dün basına yansıdığı kadarıyla tam tersi açıklama geldi. Burada Rus dostlarımızdan beklentimiz iki devlet başkanının mutabık kaldığı gibi Hafter’ı bu konuda ikan etmeleri.”

FRANSA DURUMDAN SORUMLU

“Tabii burada bunu bozmaya çalışan bölgede diğer ülkeler de var. Bazı komşu ülkeler bunu bozmaya çalışacak. Avrupa’dan da Fransa özellikle kendisinin içinde olmadığı her çabayı baltalamak için adeta çaba sarf ediyor. Bugün Libya’daki durumun sorumlularından biri Fransa. Kaddafi döneminde de bombalamaları yaparak çekilmesini sağlayan Fransa. Şimdi de meşru olmayan bir yönetime silah dahil her türlü desteği vererek Libya’da kaosun devam etmesine sebep olan Fransa. Ama bir bakıyorsun Fransa AB’ye gidiyor, hadi Türkiye adına bir karar alalım. Sonra Mısır’a gidiyor bazı ülkeleri topluyor, hadi bir Türkiye’yi eleştirelim. En son İtalya Dışişleri Bakanı’nın katılmadığı toplantıdan bahsediyor. Sanki olumsuz çabaları sağlayan onlar değilmiş de bizmişiz gibi aleyhimize kararlar çıkartmaya çalışıyor. Bunların faydası yok.”

“Burada Rusya bir aktördür. Rusya ile Türkiye olarak geçmişte Suriye konusunda da çok çabalar sarf ettik. Bizim burada Hafter’i yok saymamız da söz konusu değil. Yani şu anlamda; Hafter de Libya’da bir aktör. Ama bir meşruiyeti yok. Geçmişte Hafter tarafıyla da, Akile Salih’i de Türkiye’ye davet ettik. Amacımız neydi? Hepsini bir araya getirerek Seyrat Anlaşmasının başarılı bir şekilde uygulanması. Yine yeni bir konferansta da o anlaşmaya katılmayanları da katarak kalıcı bir barış ve Libya’da birlik beraberlik. Ama Hafter’in şu anda bir meşruiyeti var mı? Yok. Sarrac’ın var.”