Cargill işçilerinden direnişin 881. gününde eylem

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan Cargill işçileri, direnişlerinin 881'inci gününde bugün, Cargill müşterilerinden Pamir Gıda'nın (Haribo) Hadımköydeki fabrikası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Cargill işçilerinden direnişin 881. gününde eylem

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan Cargill işçileri, her hafta Cargill’in müşterilerinden birinin merkezi önünde basın açıklaması düzenliyor. Cargill işçileri, 881. gününe ulaşan direnişlerini bugün Cargill’in müşterilerinden Pamir Gıda (Haribo) Fabrikası önünde basın açıklaması ile devam ettirdi.

Haribo’nun İstanbul Hadımköy’de bulunan fabrikası önünde düzenlenen eyleme Türkiye Komünist Hareketi (TKH) İstanbul İl Örgütü ve Sınıf Tavrı da katılarak, Cargill işçilerine dayanışma duygularını iletti.

Eylemde basın açıklamasından sonra direnen işçiler direnişlerinin haklılığını anlatan bir mektubu Haribo’ya iletti.

Direnişlerinin 881. gününe ulaşan Cargill işçilerinin basın açıklamasını tamamı şöyle:

SENDİKA DÜŞMANI, HUKUK TANIMAZ AMERİKAN ŞİRKETİ ” CARGILL “i  TEKRAR ve GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE UYARIYORUZ!

Bursa ili Orhangazi İlçesi Göbeç Köyü Mevkiinde kurulmuş olan Amerikan Şirketi Cargill 20 yıla yakın faaliyet göstermektedir. Nişasta ve tatlandırıcı, yenilebilir bitkisel yağ, yem ve endüstriyel birçok ürünü üretmekte olup kendi alanında bir dünya devidir. Ülkemizde büyümeye, yatırımlar yapmaya devam etmiş ve Ülkemiz sınırları içinde faaliyet gösteren birçok lokomotif şirketin müşterisi haline gelmiştir. Dünyadaki büyümesini ülkemizde de sürdürmüştür.

Cargill işçisi ilk defa anayasanın kendisine tanıdığı hakkı kullanarak, 2012 yılında başka bir Gıda Sendikasında örgütlenemeye başlamış ancak hiçbir anayasal hakkı tanımayan Cargill tarafından o dönemde 5 sendika üyesi arkadaşımız işten çıkartılmış, İşten çıkartılan sendika üyesi arkadaşlarımız çeşitli eylemler yapmışlar seslerini duyurmaya çalışmışlar ancak kendilerine sahip çıkılmadığı için Cargill işvereninin hukuk tanımaz tutumu devam etmiştir.

Tüm olumsuzluklara ve baskılara rağmen mücadeleci ruhunu kaybetmeyen Cargill işçisi, 2014 yılında Türkiye sendikal hareketinde, mücadeleci yapısıyla işçi sınıfına her zaman umut olmuş Tekgıda-İş Sendikasını seçerek 2018 yılında örgütlenmesini tamamlamış, Sendikamız tarafından Çalışma Bakanlığına yetki başvurusu talebinde bulunulmuştur.

Tekgıda-İş Sendikası hukuka uygun davranırken, Cargill işçisi sadece anayasanın kendisine tanıdığı bir hak olan Sendikalı olma hakkını kullanırken, Geçmişten sabıkalı olan Cargill işvereni ne yapmıştır!

Sendikal örgütlenmeyi engellemek için hukuku ve anayasal hakları hiçe sayarak yetki tespiti başvurumuzdan 1 ay sonra 14 arkadaşımızı işten çıkartmış sebep olarak da kota fazlalığı ve daralmayı göstermiştir.

Halbuki üretim kapasitenizi ve yatırımlarınızı sürekli arttırdığınızı çok iyi biliyoruz.

Sizler asla dürüst davranmıyorsunuz!

Çünkü işten çıkartılan arkadaşlarımız sizlere yıllarca emek veren, hatta sizin performanslarını beğenerek ödül verdiğiniz arkadaşlarımızdı.

Biz şunu çok iyi biliyoruz ki! İşten çıkarttığınız bu arkadaşlarımız sendikal örgütlenmede öncü arkadaşlarımızdı.

Sizin tek derdiniz: Sendikal örgütlenmeyi ENGELLEMEK!

Çünkü sendika gelirse, dürüst çalışmak zorundasınız, Adaletli olmak zorundasınız, yıllarca emeğini sömürdüğünüz işçinin refah payını yükseltmek zorundasınız.

Çünkü sendika gelirse, İnsan gibi yönetmek zorundasınız!

Hak ve özgürlüklerine sahip çıkan bir işçiyi asla istemiyorsunuz!

Sırf bu yüzden 14 arkadaşımızı işten çıkartarak suç işlediniz.

Tüm baskılarınıza ve engellemelerinize rağmen 846 gündür işten çıkartılan arkadaşlarımızla onurlu mücadelemize devam ediyoruz.

Mademki bu hak ve özgürlükler bize tanınmış sonuna kadar yararlanacağız. Bu hakkı çiğnetmemek için her türlü mücadeleyi vereceğiz.

Ve buradan sizleri güçlü bir şekilde tekrar uyarıyoruz!

Sizi bugünlere getiren üyelerimizin anayasal haklarına saygı gösterin ve üyelerimize baskı uygulamaktan vazgeçin.

Vefakar Cargill işçisinin geleceğini beraber inşa edebilir, refah payını Cargill’in büyüklüğüne yakışır hale getirebiliriz. Bunun için geç kalınmış değildir.

Eğer hukuk tanımaz baskıcı tutumunuza devam ederseniz, pandemi sebebiyle yavaşlatmak zorunda kaldığımız 881 gün boyunca bıkmadan usanmadan devam ettiğimiz bu mücadele daha güçlü ve etkili bir şekilde devam edecektir!

Bağlı bulunduğumuz Uluslararası Gıda İşçileri Federasyonu IUF’in önderliğinde, artarak devam eden maddi ve manevi destekleri ile Yurt dışında yine bağlı olduğumuz örgütler ve sendikamıza bağlı örgütlü yapımızın artan desteği ile de Yurt içinde yaptığınız tüm hukuksuzlukları daha güçlü bir şekilde anlatmaya devam edeceğiz.

Bununla da yetinmeyip, 1 Ekim 2019 tarihi itibari ile İstanbul Ataşehir’de bulanan Cargill Genel Müdürlüğü önünde yaptığımız eylemi, sizin müşterileriniz olan ve sendikamızın örgütlü olduğu Pamir Gıda, Dr. Oetker, Coca Cola, Pepsi-Co, Eti, Mondelez ve Nestle gibi büyük işletmeler ile örgütlü olmadığımız diğer müşterilerinizin genel müdürlükleri önüne taşıyacağız.

Bugün bu kapsamda Cargıll’ın müşterilerinden bir tanesi olan “Haribo (Pamir) Gıda   Genel Müdürlüğü önündeyiz.

Haribo (Pamir) Gıda’nın değerli yöneticilerine güçlü bir şekilde sesleniyoruz!

Lütfen sesimize kulak verin!

İşten çıkarılan arkadaşlarımızın alın teri, siz değerli müşterilerin katkılarıyla zenginleşen ve sürekli büyüyen Amerikan şirketi Cargill; artık sendika düşmanlığını bırakmalı, işten çıkarılan arkadaşlarımızı derhal geri almalıdır!

Sizlerin desteği ile Amerikan şirketi Cargill’in emek sömürüsüne son verebilir, anayasal haklara saygı duyar hale getirebiliriz. Lütfen bize destek verin ve hukuk tanımaz Cargill şirketine baskı yapın!

Şunu iyi bilmelisiniz ki; sendika isteyen Cargill işçisi TEKGIDA-İŞ ile mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir.

İşçi hak ve özgürlükleri, patronların insafına, yerel yöneticilerin sorumsuzca aldığı kararlara teslim edilmeyecek kadar değerlidir ve biz bu değer uğruna her türlü kavgayı vermeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.