Çankırı Devlet Hastanesinde yolsuzluk iddiası

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Çankırı Devlet Hastanesinde acilde görev yapmayan ama hükümete yakın sendikaya üye olanlara acil ödeneği verildiğinin ortaya çıktığını söyledi.

Çankırı Devlet Hastanesinde yolsuzluk iddiası

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Balıkesir Milletvekili  Fikret Şahin, Çankırı Devlet Hastanesinde görev yapan İdari ve Mali İşler Müdürü ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’nün acil serviste çalışmayan ve kendi sendikalarına üye kişilere 2018 yılından beri haksız kazanç sağladıklarını iddia etti.

Acil Sağlık Ünitesi gibi riskli birimlerde çalışan sağlık çalışanlarının nöbet ve döner sermayeden yüzde 50 oranında ek ödeme aldıklarını hatırlatan Şahin; ‘’ Çankırı Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü hali hazırda iktidar partisine yakın sendikanın il temsilcisi. Bu kişi, acil servislerde görev yapmayan kendi sendikasına mensup olan kişileri tıpkı acil ve riskli birimde çalışan personeller gibi göstererek, 2018’den beri onlara hak etmedikleri ücretleri sağlamış durumda. Hastanedeki diğer birimlerin şikayetleri üzerine Sağlık Müdürlüğü’nün başlattığı soruşturma ve Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı incelemeler sonrasında evde bakım hizmetlerinde görev yapanlara acil servislerde hizmet veriyormuş gibi ek ödeme yapıldığı ortaya çıkartılıyor. Böylece kamunun bir kez daha nasıl zarara uğratıldığına şahit olduk’’ dedi.

“GÖREVDEN ACİLEN EL ÇEKTİRİLMELİLER”

Çankırı Devlet Hastanesi’ndeki yolsuzluğun ortaya çıkartılmasının ardından yolsuzluktan sorumlu olan kişilerin hastanedeki resmi evrakları kendi özel araçlarıyla hastane dışına çıkartarak, kendilerine uygun şekilde değiştirdiklerini vurgulayan Şahin şunları kaydetti:

“Yapılan bu yolsuzluk sonucunda 500 Bin Türk Lirası’ndan fazla ödeme hak etmeyen kişilere yapılmış durumda. Tüm bu kanunsuz işlere rağmen Çankırı Devlet Hastanesinin İdari ve Mali İşler Müdürü ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü halen görevlerine devam etmektedirler. Bizim talebimiz, kamuya zarar veren, bu yolsuzluklara ve kanunsuzluklara bulaşan bu kişilerin hem soruşturmanın selameti açısından hem de kamuda hizmetlerin dürüst ve liyakatli bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından görevden acilen el çektirilmeleridir. Bu yolsuzluk yaşanırken acil birimlerde görev yapan ve ek ödemeyi hak edenlerin de ödemeleri derhal yapılmalıdır. Çankırı’dan sorumlu iktidar partisi Milletvekillerine büyük görev düşmektedir. Hangi sendikaya mensup olursa olsun  bu kanunsuz işlerin altına imzasını atanların sözleşmeleri yenilenmemelidir. Bizler sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız.’’