Çanakkale Yenice'de işçiler kendilerini maden ocağına kapatarak direnişe geçti

Çanakkale Yenice'de sendikalaştığı için baskı gören işçiler maden ocağına kendilerini kapatarak direnişe geçti.

Çanakkale Yenice'de işçiler kendilerini maden ocağına kapatarak direnişe geçti

Çanakkale ili Yenice ilçesinde faaliyet yürüten NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçiler, 4 aydır maaşlarını alamadıkları, çalışma koşullarının kötülüğü ve iş yerinde hiçbir işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmadığı gerekçesiyle sendikaya üye olmaya başladı. İşçiler, bu süre zarfında DİSK’e bağlı Dev. Maden-Sen’e üye olurken, patronun da işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yapmaya başladığı iddia edildi.

İşçilerin, maaşlarını alamadıkları belirtilirken, patronun ise işçilere, sendikadan istifa etmedikleri takdirde maaşlarını ödemeyeceği ve iş yerini kapatıp, tüm işçileri de işten atacağı iddia edildi. İşçilerin istifa etmeyip, geri adım atmamasından sonra ise, bugün 11 işçinin işine son verildi.

DİRENİŞE GEÇTİLER

İşten atılan işçiler ve diğer sendika üyesi işçiler ise, maaşları ödeninceye kadar ve işten atılan arkadaşları işe geri dönünceye kadar madenden ayrılmayacaklarını belirterek ocağa kendilerini kapattılar.

Bugün öğle saatlerinde ocağa giren işçiler halen maden ocağı içerisinde direnirken, jandarma ise, işçiler ile görüşmeye çalışıyor.