Bulgaristan sınırında yangın: Alevler Türkiye'ye sıçrayabilir

Türkiye'nin Bulgaristan sınırında çıkan orman yangını 2 gündür söndürülemiyor. Alevlerin Türkiye'ye yaklaşması nedeniyle itfaiye ekiplerinin sınırda bekleyişleri sürüyor.

Bulgaristan sınırında yangın: Alevler Türkiye'ye sıçrayabilir

Bulgaristan sınırında çıkan orman yangını 2 gündür söndürülemiyor. Yangının Türkiye’ye sıçramasına 5 metre kaldığı aktarılıyor.

Bulgaristan’ın Türkiye sınırında dün öğle saatlerinde başlayan orman yangını halen devam ederken, alevlerin rüzgarın da etkisiyle Lalapaşa ilçesinin Uzunbayır köyüne ulaşmasına ramak kaldı. Alevlerin bir bölümü köy istikametine, bir bölümü ise Hamzabeyli Sınır Kapısı istikametine ilerliyor.

Alevlerin Türkiye’ye girmesine 5 metre kalırken, Edirne Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı çok sayıda yangın söndürme ekibi ile birlikte Edirne Belediyesi, Süloğlu Belediyesi ve Lalapaşa Belediyesi itfaiye ekiplerinin Bulgaristan-Türkiye sınırında bekleyişleri devam ediyor.

Edirne İl Özel İdaresine bağlı arazözler ile birlikte Türkiye sınırında yol açma çalışmaları da yapılırken, Türkiye sınırının bazı bölgelerinden itfaiye ekipleri yangına tazyikli su ile zaman zaman müdahale gerçekleştiriyorlar. Yangının devam ettiği bölgede, rüzgar hızının saatte 32 kilometre hızda olması alevlerin yayılmasına sebep oluyor.