Bolton'un kitabından: Berat Albayrak ve Kushner arasında 'Damatlar Hattı'

John R. Bolton kitabında, ABD Başkanı Trump'ın 'sevdiği diktatörlere' destek verdiğini, Türkiye'deki Halkbank gibi şirketlerin incelenmesi dosyalarına da sürekli olarak karışma eğiliminde olduğunu yazdı.

Bolton'un kitabından: Berat Albayrak ve Kushner arasında 'Damatlar Hattı'

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un önümüzdeki hafta çıkacak “The Room Where It Happened” (Olayın Gerçekleştiği Oda) adlı kitabında ABD-Türkiye ilişkilerini etkileyen konularla ilgili önemli ayrıntılar yer aldı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD’nin önde gelen gazeteleri, piyasaya çıkmadan edinip inceledikleri kitabın içeriğinin bir kısmını aktardı.

New York Times, Bolton’ın, Trump’ın Halkbank davasına müdahale etmek istediğini, bunu da AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için yaptığını yazdı.

Washington Post ise şu ifadeleri kullandı:

“Bolton, Mayıs 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’a bir not ileterek Halkbank’ın masum olduğunu söylediğini anlatıyor.”

“Bolton ‘Trump Erdoğan’a bu meseleyle ilgileneceğini söyledi, davaya bakan savcıların kendisinin değil Obama’nın adamları olduğunu anlattı ve bu kişilerin yerine kendi adamlarının geçmesiyle sorunun çözüleceğini söyledi’ diyor.”

KUSHNER-ALBAYRAK ARASI ‘DAMATLAR HATTI’

Washington Post’a göre Bolton, Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’la görüşmeyi planladığını da anlatıyor:

“(Dışişleri Bakanı Mike) Pompeo ve (Hazine Bakanı Steven) Mnuchin’e bu ‘damatlar hattı’ konusunda bilgi verdim.

“Pompeo çok öfkelendi. Kushner’in girmemesi gereken uluslararası ilişkiler alanına girdiğini düşünüyordu.”

Habere göre Bolton kitapta Trump’ın yargıya müdahalesinin “bir yaşam tarzına dönüştüğünü” söylüyor.

Trump yönetimi Bolton’ın kitabının baskısının durdurulması için dava açmıştı.

Bazı Trump karşıtları da Bolton’u, Trump’ın Kongre’de yargılanması sürecinde adım atmayarak sonradan 2 milyon dolarlık kitap anlaşması yaptığı için eleştirmişti.

Bolton Nisan 2018’de getirildiği Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevini Eylül 2019’a kadar sürdürmüştü.