Bolivya'da Amerikancı darbe hükümeti, Küba ile diplomatik ilişkileri kesti

Bolivya'da darbeci Jeanine Anez'in liderliğini ettiği geçici hükümet, Küba ile diplomatik ilişkileri askıya aldı.

Bolivya'da Amerikancı darbe hükümeti, Küba ile diplomatik ilişkileri kesti

Bolivya’da Amerikancı darbe ile göreve gelen Devlet Başkanlığı Bakanı Yerko Nunez, düzenlediği basın toplantısında, Bolivya’nın Küba ile ilişkilerini askıya aldığını açıkladı. Nunez, “Bu karar, (Küba) Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla’nın yakın zamanda yaptığı kabul edilmez açıklamaları ve Küba’nın, Bolivya yasal hükümeti ile onun demokratik sürecine karşı yaptığı sürekli düşmanlığı ve devamlı saldırıları nedeniyle alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

EVO MORALES’TEN AÇIKLAMA

Bolivya’nın  darbe sonrası istifa eden yerli halka mensup ilk Devlet Başkanı Evo Morales, Küba ile diplomatik ilişkilerin kesilmesine ilişkin Twitter hesabından, “Fiili Anez hükümeti ile kardeş Küba Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin askıya alınmasını ve halkların kendi kaderini tayin etme hakkına, egemenliğe ve halkların diplomasisine saygıya dayalı Bolivya Çokuluslu Devleti’nin uluslararası imajının bozulmasını şiddetle kınıyoruz.” açıklamasında bulundu.

KÜBA’DAN AÇIKLAMA

Küba Dışişleri Bakanı Rodriguez, 22 Ocak’ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bolivya’da darbecilerin kirli yalanları, onların ABD’ye itaat etmelerinin başka bir kanıtı. Halka, maruz kaldıkları şiddet nedeniyle yardım görevlilerinin Küba’ya dönmesinin ardından, 454 bin 440’dan fazla tıbbi müdahalenin durdurulduğunu açıklamalı.” ifadelerini kullanmıştı.

Morales döneminde Küba ile iyi ikili ilişkilere sahip olan Bolivya’da 700’den fazla Kübalı doktor bulunuyordu. 15 Kasım’da bu doktorlardan 4’ü, darbeci hükümete karşı düzenlenen halk gösterilerini finanse etmekle suçuyla tutuklanmış ve bu durum iki ülke arasında krize neden olmuştu.

Bolivya, 1964’ten 1982’ye kadar süren darbe hükümetlerinin ardından Küba ile ikili ilişkilerini yeniden tesis etmiş, Morales’in 2006’da devlet başkanlığı görevine gelmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler daha da kuvvetlenerek sağlık ve güvenlik gibi birçok alanda iş birliğine yol açmıştı.