BM Raportörü Callamard: Bin Selman'ın yargılanması imkansız

BM Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi Arabistan'da rejim değişmeden Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi ile ilgili olara hakim karşısına çıkmasının imkansız olduğunu söyledi.

BM Raportörü Callamard: Bin Selman'ın yargılanması imkansız

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesi ile ilgili olarak daha önce hazırladığı raporda cinayetten Suudi yönetimini sorumlu tutan BM Yargısız İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi Arabistan’da bir rejim değişikliği olmadan Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın hakim karşısına çıkmasının imkansız olduğunu söyledi. Callamard, kendisinin Suudi Arabistan’da bir rejim değişikliği çağrısı yapmadığını da sözlerine ekledi.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin Cenevre’deki merkezinde bir konuşma yapan Callamard, Kaşıkçı olayının birçok ülkede unutulmak istendiğini, ancak buna izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Callamard, “Bir gazetecinin öldürülmesinin siyasi bir bedeli olmalı” dedi. 21- 22 Kasım tarihlerinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da G20 Zirvesi’nin düzenleneceğine dikkat çeken Callamard, “Hükümetlerin Osaka’daki gibi Muhammed bin Selman’la gülerek ve el sallayarak çirkin fotoğraflar vermemelerini umuyorum. Bunun Riyad’da tekrarlanması rezalet olur” dedi.