Bir HDP’li belediyeye daha kayyım atandı

Elazığ Karakoçan’da “terör soruşturması” kapsamında gözaltına alınan HDP'li Sarıcan Belde Belediye Başkanı Bekir Polat'ın yerine Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz kayyım olarak atandı.

Bir HDP’li belediyeye daha kayyım atandı

İçişleri Bakanlığı, HDP’li Elazığ Sarıcan Belde Belediye Başkanı Bekir Polat hakkında devam eden soruşturma dosyası ve bu dosya kapsamında gözaltında alınmasının göz önünde bulundurularak, Bekir Polat’ı geçici tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Belediye Kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca yine aynı Kanunun 46’ıncı maddesi kapsamında Vali Yardımcı Erkan Kaçmaz, Sarıcan Belde Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir” denildi.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada dün polis ve jandarma ekipleri çeşitli adreslere baskınlar düzenlemiş; operasyonda, Sarıcan Belde Belediye Başkanı Bekir Polat, Canan Tağtekin ve bir partili gözaltına alınmıştı.

11 BELEDİYE KALDI

Sarıcan Belde Belediyesi’ne kayyım atanmasıyla birlikte HDP yönetiminde toplamda 11 belediye kalmış oldu.

HDP’nin yönetiminde kalan belediyeler şunlar: Adıyaman Kömür; Ağrı Doğubayazıt, Diyadin, Patnos; Diyarbakır Çınar, Dicle; Erzurum Karaçoban; Iğdır Hoşhaber; Kars; Şırnak Silopi ve Balveren.

HDP’nin yönetiminde kayyım atanmayan tek il olarak Kars Belediyesi bulunuyor.